Krievijas lidmašīnas, kas katru dienu terorizē Ukrainu, bāzējas lidlaukos, kas atrodas mazāk nekā 200 km attālumā no robežlīnijas, taču Ukrainas bruņotie spēki nevar tās iznīcināt uz zemes ASV aizlieguma dēļ. Par to raksta Forbes.
Publikācijā ir minēts Voroņežas aviobāzes “Baltimor” piemērs, kas atrodas ATACMS raķešu sasniedzamības attālumā. Katru dienu no šī lidlauka paceļas iznīcinātāji-bumbvedēji Su-34 un bombardē Ukrainas frontes līniju un piefrontes apdzīvotās ar jaudīgām planējošām bumbām.
Desmitiem Su-34 regulāri tiek noparkotas uz tikko atjaunotās bāzes asfalta.
“Ukraina potenciāli varētu sabojāt visu tur izvietoto lidmašīnu floti, ja tai tiktu atļauts veikt šādu triecienu,” norāda Ukrainas analītiķu grupa Frontelligence Insight.
Tagad Džo Baidena administrācija aizliedz Ukrainai šaut uz šo bāzi ar amerikāņu raķetēm, rosinot notriekt lidmašīnas gaisā. Taču tieši tāpēc krievi izmanto planējošās bumbas, kuras tiek palaistas no tālienes, lai neielidotu Ukrainas pretgaisa aizsardzības rādiusā. Turklāt Ukrainai akūti trūkst liela attāluma pretgaisa aizsardzības sistēmu, lai ar tām riskētu, tuvinot tās robežai.
“Mēģinājums veidot slēpņus šīm reaktīvajām lidmašīnām ar Patriot sistēmu vidē, kurā ir daudz dronu… rada ievērojamus riskus,” atzīmēja Frontelligence Insight.
Forbes atzīmē, ka viens šāds mēģinājums ukraiņiem beidzies traģiski – kompleksu Patriot pamanīja Krievijas drons, un agresors veica raķešu uzbrukumu tā pozīcijai, iznīcinot divas palaišanas iekārtas (parasti vienā pretgaisa aizsardzības sistēmā to ir no 2 līdz 8).
Tāpat ukraiņi neriskēs pielidot pie robežas ar F-16 lidmašīnām: Krievijas pretgaisa aizsardzības faktora dēļ, lai noķertu Krievijas “suškas”, jo tas būs pārāk bīstami. Un acīmredzot gaisa bāzes aizsardzība ar pretgaisa aizsardzības sistēmām ir pietiekami uzticama, lai Ukraina nevarētu veikt veiksmīgu bezpilota lidaparātu triecienu.
“Ukraina, visticamāk, neapdraudēs turpmākās raķešu piegādes, izmantojot tās pret mērķiem, kurus ASV iepriekš neapstiprina. Tāpēc ukraiņi gaida atļauju, ko cer saņemt tuvākajā laikā,” rezumē Forbes.