Vasarā Kremlis izmisīgi cīnījās, veidojot jaunu armijas korpusu, lai aizstātu 80 000 Ukrainā ievainoto vai nogalināto karavīru. Tāpat jaunajam formējumam bija paredzēts kompensēt 5 tūkstošus kaujas laukā pazaudētās tehnikas vienību, kas sadega vai nonāca ukraiņu rokās. Par turpmāko raksta Forbes
Uz papīra Trešās armijas korpuss ir milzīgs spēks. To veido vairākas 10 000 karavīru brigādes, kas sadalītas nedaudz vairāk kā desmitos bataljonos, kas bruņoti ar simtiem T-80 un T-90 tanku un citu bruņumašīnu. Taču patiesībā jaunais korpuss ir piepildīts ar brīvprātīgajiem, kuri ir vai nu veci, vai sliktā fiziskā formā. Viņu vidū ir arī daudzi cilvēki ar alkohola vai narkotiku atkarību.
Pagājušajā nedēļā uz Harkivas apgabalu tika nosūtīts Trešās armijas korpuss, kas izmisīgi mēģina apturēt Ukrainas pretuzbrukumu. Bet viss beidzās ar to, ka jaunā Krievijas militārā formācija vienkārši “izkusa”. Jaunais korpuss, kas bāzēts Mulino, bija Kremļa labākais mēģinājums kompensēt savus smagos zaudējumus vairāk nekā 200 dienu ilgajā karā pret Ukrainu. Un tas, ka šie jaunie spēki nekādi nevarēja ietekmēt situāciju frontē, ir ļoti slikta ziņa Krievijas militārajiem centieniem. Jo tālāk, jo grūtāk Krievijas armijai būs nokomplektēt jaunus formējumus.
Pavasarī, kad krievu upuru skaits pārsniedza 50 000, Kremlis sāka veidot jaunus bataljonus no tiem spēkiem, kas joprojām atradās mācību centros. Tajā pašā laikā Krievijas armija uzņēmās iniciatīvu veidot brīvprātīgo bataljonus reģionos, piedāvājot algas 5000 eiro apmērā mēnesī. Tieši šie jaunie brīvprātīgo bataljoni kļuva par daļu no brigādēm, jo īpaši 72. atsevišķā motorizēto strēlnieku brigāde, kas dienē zem Trešās armijas korpusa karoga. Sākotnēji plāns paredzēja militārajam dienestam mobilizēt 20 tūkstošus cilvēku. Taču šķiet, ka process apstājās, kad tika savervēti aptuveni 10 000 cilvēku.
Tas nav pārsteidzoši. Trešās armijas korpusa vervēšana saskārās ar rūgtu demogrāfisko situāciju un noteikumiem, kā rīkoties ar iesauktajiem Krievijā. Apmēram puse no 900 000 karavīru lielās Krievijas Federācijas armijas ir līguma karavīri. Otra puse ir obligātā dienesta karavīri vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Iesaucamie dienē gadu. Bet Krievijas likumi aizliedz to izmantošanu karā. No katriem miljoniem jauno militārā vecuma puišu Krievijā aptuveni trešā daļa ir tie, kuri nevar dienēt veselības apsvērumu dēļ vai saistībā ar mācībām. Divas reizes gadā Kremlim armijā izdodas nosūtīt aptuveni 200 000 no 700 000 militārajam dienestam derīgajiem jauniešiem.
Tātad rezervē ir maz cilvēku spēku pārpalikuma. Forbes raksta, ka jauniesaucamie nav tie, ar kuriem Kremlis piepildīja brīvprātīgo bataljonus. Viņi tur iesauca vecākus vīriešus. Runa ir par aptuveni 2 miljoniem cilvēku ar militāro pieredzi, kuri ir tehniski piemēroti militārajam dienestam. Arī Krievijas cietumos armija vervēja brīvprātīgos.
Rezultāts ir tāds, ka Trešās armijas korpusa karavīri ir sliktākā fiziskajā formā nekā citu vienību jaunie kaujinieki.
“Tā saukto “rezervistu” vervēšana uz Trešās armijas korpusu turpinās. Jau savervēto darbinieku vidū lielai daļai cilvēku ir atkarība no narkotikām un alkohola,” paziņoja Ukrainas ģenerālštābs.
Labā formā vai nē, bet Krievijas Federācijas Trešās armijas korpusa spēki augusta beigās tika nosūtīti uz Harkivas apgabalu, kur pēc nedēļas ducis ukraiņu brigāžu uzsāka spēcīgu pretuzbrukumu un pēc piecām grūtām dienām okupantus padzina. Sociālajos tīklos tika izplatīts video, kurā redzama Krievijas trešās armijas korpusa artilērijas baterija kaut kur uz Harkivas apgabala ceļiem. Šiem spēkiem bija jāpastiprina Krievijas aizsardzības pozīcijas reģionā. Viņi vispirms zaudēja vairākas bruņumašīnas ukraiņu uzbrukumos un pēc tam pievienojās Krievijas atkāpšanās no apgabala, atstājot tankus, BMP-2 un BTR-80.
Pagaidām nav skaidrs, kāds būs Trešās armijas korpusa turpmākais liktenis. Tas joprojām var izveidot un izvietot vienības. Bet korpusa panākumi Harkivas reģionā nerada pārliecību. Vēl ļaunāk, dzīvā spēka trūkums, kas Krievijas Federācijas Trešajam armijas korpusam tagad būtu jāaizpilda, ir kļuvis vēl lielāks. Harkivas pretuzbrukums Krievijas armijai izmaksāja simtiem bruņumašīnu un, iespējams, tūkstošiem karavīru. Starp visvairāk skartajiem formējumiem bija elitārā Pirmā gvardes tanku armija. Lai kādas būtu Trešās armijas korpusa izredzes tālākā mobilizēšanā, tas noteikti nespēs aizpildīt robu Krievijas kaujas kontingentā pēc Pirmās gvardes tanku armijas daļējas iznīcināšanas.