Ukrainas karaspēks valsts austrumos saņēma negaidītu dāvanu, kad no debesīm virs nocietinātās Časivjaras pilsētas nokrita rets Krievijas slepenais drons VKS S-70 Ohotnik. Par to raksta Forbes.
Krievijai ir tikai daži šādi ar reaktīvo dzinēju darbināmi bezpilota lidaparāti, un tagad viens no tiem – vai vismaz tā atliekas – atrodas Ukrainas un tās sabiedroto rokās.
Forbes raksta, ka nav skaidrs, kas tieši noveda pie kritiena. Video, kas uzņemts no zemes, parāda, kā bezpilota lidaparāts kūp, kad tas nokrīt zemē, kas liecina, ka tas ir bojāts. Taču postījumi acīmredzami bija mazāki, nekā varētu sagaidīt no gaiss-gaiss vai zeme-gaiss raķetes.
Viens no iespējamiem iemesliem ir tas, ka “Ohotnik” šajā frontes līnijas sektorā varēja sastapties ar smagiem radio traucējumiem. Dronam, visticamāk, nav pilnīgas autonomijas, un tas ir atkarīgs no pastāvīgas saziņas ar operatoriem. Šī ir konstrukcijas detaļa, ko Ukrainas un sabiedroto analītiķi tagad var apstiprināt vai noliegt, pārbaudot “Ohotnik” atliekas.
Medijs norāda, ka tas ir apkaunojošs zaudējums saplosītajiem Krievijas Aviācijas un kosmosa spēkiem, kas Ukrainas ieroču, raķešu un dronu dēļ norakstījuši vairāk nekā 100 kaujas lidmašīnu, tostarp vismaz vienu slepeno iznīcinātāju Su-57.
Pirmo reizi par Ohotnik kļuva zināms tālajā 2019. gadā, un 5 gadus pēc debijas nav skaidrs, vai Sukhoi ir uzbūvējis pietiekami daudz šo ierīču, lai ar tām aprīkotu frontes līnijas vienības, raksta izdevums, neizslēdzot iespēju, ka tas varētu būt drons testēšanai.
Un, lai gan Krievijas Aviācijas un kosmosa spēki nav iesācēji izmēģinājuma lidmašīnu nosūtīšanai uz kaujas zonām, lai vāktu datus, retas un dārgas lidmašīnas zaudēšana kaujas izmēģinājumu laikā būtu milzīgs trieciens attīstības centieniem.
Kāpēc Krievijas bruņotie spēki palaida reto “Ohotņiku” lidojumā frontes līnijā?
Tomēr ir skaidrs, kāpēc Krievijas Aviācijas un kosmosa spēki būtu spiesti izvietot Ohotņiku, raksta Forbes. Krievijas bruņotie spēki strauji zaudē standarta izlūkošanas bezpilota lidaparātus.
Saskaņā ar analītiķa Endrjū Perpetua teikto, 31 mēnesi ilgā Ukrainas kara laikā Krievijas spēki katru dienu ir veikuši aptuveni 300 bezpilota lidaparātu izlūkošanas misijas. Nesen gandrīz trešā daļa no šīm misijām beidzās ar drona notriekšanu.
Iespējams, paredzot plaisu novērošanā, krievi uzņēmās lielu risku ar savu jaunāko un vēl pilnībā negatavo dronu. Un Ohotņiks varētu kļūt par upuri tiem pašiem Ukrainas aizsardzības līdzekļiem, kas jau ir padarījuši debesis virs frontes līnijām bīstamas pat mazāk attīstītiem dronu veidiem.
Drona tehniskie parametri un iespējas
Ohotnik-B spēj pārvadāt plašu ieroču klāstu, tostarp vadāmas un nevadāmas bumbas, kas sver līdz 1000 kg, kā arī dažādas gaiss-zeme un gaiss-gaiss raķetes. Ierīce ir aprīkota ar reaktīvo dzinēju AL-31, ko izmanto iznīcinātājiem Su-27. Ierīce ļauj sasniegt ātrumu līdz 1000 km/h un sasniegt gandrīz 6000 km diapazonu.
Jūlija beigās analītiķe Maija Karlīna nonāca pie secinājuma, ka Krievijas drons S-70 Okhotnik, ko izstrādājuši Sukhoi un Krievijas aviācijas korporācija MiG, visticamāk, drīzumā netiks laists ražošanā. Problēmas ar daudzsološu Krievijas bezpilota lidaparātu sērijveida ražošanu ir saistītas ar slepeno tehnoloģiju sarežģītību, kā arī ar Rietumu sankciju radītajiem ekonomiskajiem ierobežojumiem.