Krievi aprīkojuma, kuru Ukrainas bruņotie spēki veiksmīgi iznīcina, trūkuma dēļ, rada jaunus, dīvainākus un apgrūtinošākus ieročus.
Tomēr, kā raksta Forbes, pagājušajā nedēļā Krievijas sociālajos tīklos video redzamais improvizētais lauka lielgabals var izrādīties neparastākais un neefektīvākais no visiem šiem paštaisītajiem ieročiem.
“Šis ir 73 mm zemspiediena 2A28 lielgabals, ko uzņēmīgi krievu tehniķi izņēma no 1960. gadu kaujas transportlīdzekļa BMP-1 un piemetināja uz paštaisītas lafetes, lai to varētu vilkt,” raksta Forbes.
Tādējādi vienā no video ir redzams, kā karavīrs ik pēc dažām sekundēm pielādē un izšauj ieroci ar viena šāviņa ātrumu. Citā video redzams, kā 2A28 lielgabalu velk kravas automašīna.
Tomēr Forbes norāda, ka ar katru šāvienu 2A28 bez torņa palecas vairākus centimetrus.
Kā skaidro izdevums, lai 15 tonnas smagajā BMP-1 ievietotu 73 mm lielgabalu, 2A28 konstruktori samazināja spiedienu stobra iekšpusē, kā rezultātā tika iegūts viegls ierocis ar mazu atsitienu, bet nepietiekamu šaušanas precizitāti attālumā no vairāk nekā dažiem simtiem metru. Turklāt, ja jūs šaujat no zemes, bez bruņu korpusa, kas nodrošina stabilitāti, tad precizitāte būs daudz sliktāka.
“Tas viss nozīmē, ka paštaisīts 2A28 lauka lielgabals var darboties pret lieliem, nekustīgiem mērķiem, kas atrodas ne tālāk kā dažu simtu metru attālumā,” uzsver Forbes.
Bet, kā atzīmēts publikācijā, krieviem nav lielas izvēles. Ja kara sākumā viņi bija bruņoti ar aptuveni 4000 haubicēm un raķešu palaišanas ierīcēm, tad šobrīd jau ir zaudējuši vismaz 1400 no šiem lielgabaliem un palaišanas ierīcēm.
Un, lai gan Krievija var radīt jaunas artilērijas vienības un no jauna aktivizēt vecos padomju modeļus, tā nevar pietiekami ātri nomainīt ieročus, lai kompensētu pieaugošos zaudējumus.
“Nerimstošais pieprasījums pēc ugunsspēka kaujas laukā nozīmē, ka frontes karaspēks turpinās improvizēt. Alternatīva ir nedarīt neko un riskēt uzbrukt Ukrainas pozīcijām bez uguns atbalsta, nevis neprecīza un neaizsargāta uguns atbalsta,” uzsver Forbes