ASV plāno nodrošināt Ukrainai ASV ražotus ieročus rekordlielā 8 miljardu dolāru vērtībā. Tam jābūt vienam no lielākajiem militārajiem atbalstiem, ko Ukraina saņēmusi no ASV kara laikā ar Krieviju. Par to raksta Forbes.
Taču, kā raksta medijs, solītie ieroči Ukrainā nenonāks ātri.
“Tas, ko amerikāņi plāno darīt, būtībā ir solījums sniegt palīdzību gada laikā, nevis piegādāt to mazās partijās ik pēc dažām nedēļām. Un viņi to dara stingru juridisku un politisko ierobežojumu ietvaros,” raksta Forbes.
Pirms palīdzības sniegšanas bija sarežģīta politika. Kad ASV Kongress aprīlī beidzot apstiprināja papildu palīdzību Ukrainai 61 miljarda dolāru apmērā, prezidenta administrācija ātri sāka tērēt viselastīgāko naudu šī finansējuma ietvaros. Secīgie palīdzības sūtījumi ietvēra steidzami nepieciešamo artilērijas munīciju un pretgaisa aizsardzības raķetes.
Elastīga nauda ietilpst tā dēvētajās prezidenta pilnvarās jeb PDA. Šo izdevumu jauda ļauj prezidentam nosūtīt pārpalikuma ASV militārās sistēmas sabiedrotajam īsā laikā, bet tikai tad, ja prezidents par to paziņo Kongresam un pēc tam aizvieto piegādātos ieročus ar jauniem ieročiem, kas apmaksāti ar PDA līdzekļiem.
PDA ir tikai viena no budžeta aģentūrām, ko Baltais nams izmanto, lai nosūtītu ieročus uz Ukrainu. Administrācija arī izmanto atsevišķu naudas fondu, izmantojot Ukrainas drošības palīdzības iniciatīvu, kas maksā ASV darbuzņēmējiem, lai tie ražotu pilnīgi jaunus ieročus – mēnešu vai gadu laikā – un piegādātu tos Ukrainai, kad tie būs gatavi.
PDA finansētie ieroči ir veci, bet tiek ātri nosūtīti. USAI finansētie ieroči ir jauni, taču to piegāde ir lēna. Kopš 2022. gada Kongress ir apstiprinājis finansējumu 33 miljardu dolāru apmērā USAI un 46 miljardus dolāru PDA. Baltais nams tagad ir iztērējis 26 miljardus dolāru pirmajam un gandrīz 40 miljardus dolāru otrajam.
“Problēma ar pašreizējo PDA finansējumu ir tāda, ka saskaņā ar likumu tas beidzas 2024. finanšu gada beigās – 30. septembrī. Kongress varētu pagarināt šo termiņu, pieņemot likumdošanu, taču ASV Pārstāvju palātā ir pietiekami daudz republikāņu, kas ir draudzīgi Krievijai un naidīgi pret Ukrainu, lai padarītu termiņa pagarināšanu politiski sarežģītu, jo īpaši, ja prezidenta vēlēšanas ir pēc nedēļām.
Forbes atgādina, ka tieši republikāņi bloķēja jaunākās atļaujas no USAI un PDA. Ilgstošā palīdzības blokāde faktiski atņēma Ukrainas spēkiem kritisko munīciju plašākā kara izšķirošajā punktā, un, iespējams, bija izšķirošs faktors Ukrainas mūra pilsētas Avdijivkas krišanā.
Tā kā pagājušajā nedēļā pagarinājums šķita arvien mazāk ticams, Baltais nams ierosināja pašreizējo plānu iztērēt visus atlikušos PDA līdzekļus līdz 30. septembra termiņam. Tas ir vienīgais iespējamais veids, kā Baidens var iztērēt PDA līdzekļus pirms to derīguma termiņa beigām.
Praktiski runājot, tas nozīmē, ka šīs nedēļas PDA paziņojumi, visticamāk, būs pēdējie PDA paziņojumi līdz jaunajam kongresam, kas sanāks 2025. gadā un, iespējams, izskatīs papildu finansējumu Ukrainai.
Likums nosaka, ka prezidentam ir jāpasaka Kongresam, kādus ieročus viņš vāc tālākai nodošanai sabiedrotajam. Tādējādi vienīgās pārpalikuma sistēmas, kuras Baltais nams var likumīgi nosūtīt Ukrainai tuvākajā nākotnē, ir sistēmas, par kurām tas jau ir paziņojis vai ir paredzēts, ka tas tiks paziņots šonedēļ.
Palīdzības paketē jo īpaši tiks iekļautas jaunas slīdošās bumbas – 100 km Joint Standoff Weapon. Ukraina vēlas arī kruīza bumbas iznīcinātājiem F-16.