Televīzijas tīkls piedzīvo grūtus laikus: izklaides raidījumus ēterā ir nomainījuši sociālpolitiskie un ziņu raidījumi. “Vakara Urgants”, “Apprecēsimies”, visas visaugstāk vērtētās pārraides, ko miljoniem krievu skatījās brīvā laika režīmā. Kad tās atgriezīsies, vai daudz mainīsies, ņemot vērā nesenos notikumus, un arī to, kā īpašā operācija Ukrainā ietekmēs modi, savu redzējumu pastāstīja modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs. Tagad televīzijas vadītājs atrodas Parīzē, ir apturēta ne tikai šovu, bet arī turpmāko raidījumu filmēšana.
“Viens no galvenajiem iemesliem ir visu modes veikalu slēgšana Krievijā, kas mums piegādāja preces no Rietumiem, un nespēja ģērbt varones – nav piemērotu izmēru, krāsu un, protams, stilu,” skaidroja Aleksandrs Vasiļjevs. – Programma netika noņemta no ražošanas. Taču krājumā esam ierakstījuši tik daudz sēriju, ka tās vēl nav izlaistas. Nešaubos, ka tās tiks rādītas. Bet neviens nezina, kad izklaides programmas tiks atvērtas pirmajā. Tagad skatītājs vēlas skatīties ziņas.
Kad sāksi filmēt jaunas sērijas?
– Un kāpēc, ja mums ir divu nedēļu filmētais materiāls noliktavā? Runājot par filmēšanu, jāņem vērā daudzi faktori. Pirmkārt, jums ir nepieciešams budžets. Otrkārt, jums jāzina, par ko mēs filmēsim. Uzskatu, ka visa Rietumu retorika arī mūsu valstī būs nepiedienīga. Diez vai modē varēsim runāt par franču stilu, par itāļu stilu, skandināvu… Mēs vairs nevarēsim cilvēkiem pastāstīt jaunumus par Parīzes, Milānas un Ņujorkas šoviem.
– Un kā ar krievu modi?
– Protams, mums ir sava mode. Es tik daudz strādāju ar tautas amatniecību, zinu visu par krievu dizainu. Mums ir ļoti labi dizaineri, pārsteidzoši. Bet visi audumi ir rietumu vai austrumu. Mums nav tekstila ražošanas, mēs to iznīcinājām 30 gados. Un tagad nav iespējas to ātri atjaunot. Visi saka – “atdzīvināsim krievu modi.” Noteikti! Ja jā, tad no kā šūt. Bet krievu stils tagad nebūs pasaules modē: neviens uzņēmums to īslaicīgi nerādīs. Varbūt pēc trim vai četriem gadiem.
– Vai Parīzē jūtat uz sevi greizus skatienus?
– Es personīgi to nejūtu, jo brīvi runāju franču valodā, turklāt man ir dubultpilsonība. Bet, protams, nesenie notikumi manus draugus ir skāruši – dažās valstīs pret viņiem izturas ļoti noraidoši. Un tas ir tikai sākums.
Es sniegšu jums piemēru. Vācijā, Esenes operā, plānojām pirmizrādi baleta “Trīs māsas” iestudētajam horeogrāfam Valērijam Panovam, kurš 80. gadu sākumā emigrēja uz Izraēlu. Iestudējums pēc Antona Pavloviča Čehova lugas, Sergeja Rahmaņinova mūzika, mākslinieks Aleksandrs Vasiļjevs. Un citudien man piezvanīja Esenes opera un teica: “Mēs esam nolēmuši atcelt pirmizrādi. Galvenais iemesls ir krievu virsnieki un karavīri, kas tiek rādīti uz skatuves. Mēs nevaram to dot vācu tautai.” Neraugoties uz to, ka Rahmaņinovs dzīvoja Amerikā, režisors jau ilgu laiku dzīvo Izraēlā, un par pašu karu lugā netiek runāts. Bet varoņi ir Krievijas armijas virsnieki. Un to nevar rādīt.
Piemēram, es ciešu, jo visas manas kredītkartes tika anulētas. Lielāko daļu ienākumu saņemu no Pirmā kanāla, protams, pārskaitījums iet uz Krievijas bankas karti. Un tagad Francijā vairs nav iespējams izņemt naudu no bankomāta: visas Krievijas kartes ārvalstīs ir bloķētas. Tie, kas izmantoja tikai tās, tagad ir bezcerīgā situācijā. Par laimi, man ir ieguldījumi Francijas bankās. Es dzīvoju Francijā 40 gadus, ja kāds nezina. Aizbraucu 1982. gadā, Brežņeva laikā. Bet pēdējos 20 gadus daudz strādāju Krievijā, jo modes tēma pie mums bija ļoti pieprasīta. Vai pēc šīs ģeopolitiskās situācijas tas būs pieprasīts, nevaru pateikt.
Kā, jūsuprāt, aktuālie notikumi ietekmēs modes tendences?
– Pēc šīs ģeopolitiskās situācijas beigām esmu pārliecināts, ka sievišķība atgriezīsies modē. Un, protams, sieviešu galvenais ierocis šādās krīzes situācijās ir lūpu krāsa un smaržas. Un modē atgriezīsies slaidais viduklis un sievišķīgās kleitas. Manuprāt, tas notiks pēc 2025. gada. Līdz tam mūs visus gaida grūts laiks.
Tomēr vēlos visus apsveikt ar gaidāmo 8.martu un teikt, ka izmisumam nav vietas – dzīve turpinās! Pasauli, kā vienmēr, glābs mīlestība, laipnība un skaistums.