Losandželosā plosošie savvaļas ugunsgrēki ir izraisījuši apgalvojumu vilni, ka vietējās amatpersonas ir nepareizi vadījušas pilsētas gatavošanos šādiem notikumiem.
Ievēlētais prezidents Donalds Tramps ir norādījis ar pirkstu uz Kalifornijas gubernatoru Gevinu Ņūsomu, kurš, pēc viņa vārdiem, ir atbildīgs par Losandželosas ūdensapgādes grūtībām.
Citi ir vainojuši LA mēru Kārenu Basu pilsētas ugunsdzēsības dienesta budžeta samazināšanā.
Ko Tramps apgalvojis?
Trešdienas ierakstā sociālajos tīklos Tramps sacīja, ka gubernators Ņūsoms “atteicās parakstīt viņam iesniegto ūdens atjaunošanas deklarāciju, kas būtu ļāvusi izmantot miljoniem galonu ūdens”, lai nodzēstu ugunsgrēkus.
Taču viņa pieminētā konkrētā deklarācija, šķiet, nepastāv.
Gubernatora preses birojs nāca klajā ar paziņojumu, kurā teikts: “Nav tāda dokumenta kā ūdens atjaunošanas deklarācija – tas ir tīrs izdomājums.”
Mēs esam arī meklējuši šo dokumentu, taču nevarējām to atrast.
Ņūsoms iepriekš ir iebildis pret centieniem novirzīt vairāk ūdens uz Kalifornijas dienvidiem.
Tas ietver 2020. gada prezidenta memorandu, kurā Tramps centās novirzīt ūdeni no Ziemeļkalifornijas uz lauksaimniecības zemi tālāk uz dienvidiem.
Ņūsoms toreiz iebilda pret to, sakot, ka vēlas aizsargāt “ļoti apdraudētas zivju sugas, kas ir tuvu izzušanai”.
Tieši uz to Tramps atsaucas savā ierakstā, vainojot Ņūsomu par reakciju uz ugunsgrēkiem, kur viņš saka, ka gubernators “vēlējās aizsargāt būtībā nevērtīgu zivi”, apstiprināja Trampa pārstāve Karolīna Levita.
Kalifornijas ģenerālprokurors galu galā bloķēja pasākumu, atsaucoties uz iespējamu kaitējumu apdraudētajām sugām un sakot, ka tas nav zinātniski pamatots.
Eksperti saka, ka šis lēmums neietekmē centienus novērst šos ugunsgrēkus.
“Kalifornijā pašlaik nav ūdensapgādes trūkuma, ne Kalifornijas dienvidos vai citur,” saka Daniels Svens, Kalifornijas Ūdens resursu institūta klimata zinātnieks.
“Ugunsgrēka dzēšanai vai jebkuram citam, ko vēlaties ar to darīt, rezervuāros ir daudz ūdens,” viņš piebilst.
Lai gan Kalifornijas dienvidos pašlaik ir sausums, dati liecina, ka gandrīz visi tās rezervuāri pašlaik pārsniedz vēsturisko vidējo līmeni šajā gadalaikā. Neviens no tiem nav ievērojami zemā līmenī.
Vai nav “ūdens ugunsdzēsības hidrantiem”?
Tramps arī sacījis, ka “nav bijis ūdens ugunsdzēsības hidrantiem”.
Ir saņemti ziņojumi, ka daži ugunsdzēsības hidranti ir izsīkuši.
Tas ir saistīts ar lielo pieprasījumu, kas rada lielu slodzi sistēmai, norāda vietējās amatpersonas un eksperti.
Pasadenā ugunsdzēsēju priekšnieks Čads Augustins sacīja, ka apgabalā īsu laiku bija zems spiediens uz nelielu daudzumu hidrantu. Viņš piebilda, ka visas problēmas ir atrisinātas.
“Ir ļoti lokāli gadījumi, kad ugunsdzēsības hidrantos ir bijis nepietiekams ūdens spiediens, lai ugunsdzēsēji varētu tos izmantot, taču tas nav tāpēc, ka LA beidzas ūdens,” saka Svens.
“Ir tūkstošiem ugunsdzēsēju un simtiem ugunsdzēsēju mašīnu, kas ņem ūdeni, un galu galā caur caurulēm vienlaikus var plūst tikai tik daudz, cik var.”
Vai LA mērs samazināja ugunsdzēsības dienesta budžetu?
LA mērs Kārens Bass ir saskāries ar kritiku par pilsētas ugunsdzēsības dienesta budžeta samazināšanu.
Pēdējā finanšu gadā LA Ugunsdzēsības departamenta (LAFD) budžets tika samazināts par 17,6 miljoniem ASV dolāru.
Pagājušajā mēnesī Losandželosas mēram Basam adresētajā piezīmē Losandželosas ugunsdzēsības nodaļas vadītāja Kristīna Krolija brīdināja, ka samazinājumi ir “smagi ierobežojuši departamenta spēju sagatavoties liela mēroga ārkārtas situācijām, apmācīt tām un reaģēt uz tām, piemēram, ugunsgrēkiem”.
Mērs Bass atbildēja uz kritiku, sakot: “Es domāju, ka, ja jūs atgrieztos un paskatītos uz veiktajiem samazinājumiem, nebija nekādu samazinājumu, kas būtu ietekmējuši situāciju, ar kuru mēs nodarbojāmies pēdējo pāris dienu laikā.”
LAFD kopējais budžets ir gandrīz 820 miljoni USD, un tā nav vienīgā nodaļa, kas reaģē uz ugunsgrēkiem.
Piemēram, Kalifornijas Mežsaimniecības un ugunsdrošības departaments un Losandželosas apgabala ugunsdzēsības departaments kopā ar federālo valdību piedalās palīdzības pasākumos.
“LA apgabalā ir daži no vismodernākajiem un izsmalcinātākajiem savvaļas ugunsgrēku dzēšanas resursiem jebkurā vietā pasaulē. Ja jums būtu jāizvēlas viena vieta uz zemes, kas būtu labākā vieta, lai cīnītos pret šāda veida katastrofu, tā būtu LA apgabals,” saka Svens.
“Katastrofa nav tik slikta kāda tā ir, tāpēc, ka trūkst resursu, patiesībā to daudzums ir ierobežots, un notiek tik efektīva dzēšana, kāda var būt savvaļas ugunsgrēku dzēšana tādos ekstremālos apstākļos, kādus mēs pieredzējām šonedēļ.”