13. augustā plkst. 13:00 Talsu novada muzeja Izstāžu zālē atklās īpašu izstādi, kuru veidojusi kolekcionāre Gaida Šilinska, Talsu vidusskolas 1950. gada absolvente. Jau 36 gadus viņas vaļasprieks ir grāmatas īpašumu zīmju – ex libris – kolekcionēšana, to kopskaits ir jau ap seši tūkstoši. Šajā izstādē ir iespējams gūt ieskatu šī miniatūrgrafikas mākslas veida latviešu, gan citu zemju autoru veikumā ar Gaidas Šilinskas īpašās grāmatu zīmju kolekcijas ar gudrības simbola – pūces – attēlojumu.
Ex libris mākslas aizsākumi meklējami viduslaikos, 15. gadsimta beigās, kad skaistu grāmatu īpašnieki tās vēlējās greznot ar saviem dzimtas ģerboņu attēliem. Grāmatzīmi ielīmē priekšējā vāka iekšpusē.
Latvijā par ex libris mākslas aizsācēju uzskatāms Rihards Zariņš 19. gs. beigās, starpkaru periodā tai pievērsās tādi mākslinieki kā Sigismunds Vidbergs, Niklāvs Strunke, Jūlijs Madernieks, pēc 2. pasaules kara – Pēteris Upītis, Zigurds Zuze, Otto Mednis un daudzi citi grafikas mākslas meistari. Šodien autoru loks vairs nav tik kupls; zināmākie ir Elza Stalidzāne, Elita Viliama, Andrejs Māris Eizāns, Imants Ozoliņš, arī Talsu mākslinieki-novadnieki savulaik ir darinājuši grāmatas piederības zīmes – Fricis Makstnieks, Ritma Lagzdiņa, Lolita Zikmane, Kārlis Sūniņš. Talsu novada muzeja krājumos ir divas lielas ex libru kolekcijas, kuras kādreiz piederējušas māksliniekam Kārlim Sūniņam un talsiniekam Visvaldim Vilkājam.
Šobrīd mākslinieki, gan grāmatzīmju kolekcionāri un vienkārši grāmatu mīļotāji pulcējas ekslibristu klubā pie Rīgas Latviešu biedrības; viņi satiekas, rīko kolekciju izstādes ne tikai Latvijā , bet arī ārzemēs. Grāmatu zīmē, tāpat kā jebkurā citā grafikas mākslas darbā, ir nepieciešama laba kompozīcija un zīmējums, jābūt labam kaligrāfam vai šriftu meistaram, jāpārzina grafikas tehnikas. Bet pati svarīgākā lieta ir domas un idejas skaidrība, prasme tik neliela izmēra papīra lapiņā pateikt esenciālo ( galveno ) par grāmatas īpašnieku.
Izstāde būs apskatāma līdz 11. septembrim.
Attēls: čehu mākslinieka Karela Sufarža grāmatzīme Dr. R. Pribišam.
Guna Millersone,
Talsu novada muzeja
galvenā speciāliste mākslas jautājumos