Eiropas valstis veiks straujas tik nepieciešamās munīcijas piegādes Ukrainai. Pēc ES amatpersonu teiktā, 27 valstis – visas savienības dalībvalstis, izņemot Dāniju, kā arī Norvēģiju – ir piekritušas kopīgiem iepirkumiem un investīcijām ražošanas paplašināšanā.
“Es domāju, ka tas tiks izdarīts ātri, ļoti ātri,” Financial Times sacīja kāda Eiropas amatpersona. “Es domāju, ka runa ir par dienām, nedēļām, nevis mēnešiem.”
ES diplomātiskais dienests ir ierosinājis izmantot 1 miljardu eiro no Eiropas Miera fonda, lai kompensētu valstīm izmaksas par munīcijas iegādi, galvenokārt 155 mm haubiču lādiņiem, kas ir tik nepieciešami Ukrainas artilērijai. FT ir izskatījusi šo priekšlikumu. Kā norāda laikraksta avots, ja to pieņems, Eiropas Aizsardzības aģentūra operatīvi sagatavos procedūru tiešajām sarunām ar ieroču ražotājiem. ES ar 155 mm čaulu ražošanu nodarbojas 12 uzņēmumi, tos ražo arī Norvēģijā.
“Ir labi, ka process notiek. Esmu pārliecināts, ka rezultāti būs,” saka ES diplomāts. Bloka aizsardzības ministri nākamnedēļ sagatavos detalizētu plānu, pēc tam ES līderi to apspriedīs samitā 23.-24.martā.
Ukrainas un Krievijas armijas katru dienu izšauj aptuveni 30 000 šāviņu, no kuriem pirmā vairākas reizes mazāk par otro. Eiropas valstis saskaras ar grūtībām nodrošināt nepieciešamo munīcijas daudzumu, jo pašu krājumi ir izsīkuši, un līdz šim nav izdevies ātri izveidot valdības pasūtījumus. Pēc 30 gadu ilgas militāro izdevumu samazināšanas birokrāti ir aizmirsuši, kā ātri apstiprināt palielinājumus, saka Lūsija Bero-Sudro, kura izseko ieroču iepirkumus Stokholmas Miera pētniecības institūtā: “Uzņēmumi zina, ka nauda nāks, bet viņiem vēl nav līgumu. un viņi vēlas būt pārliecināti, ka saņems ieguldījumu atdevi.
Eiropas Miera fonds, kas tiek veidots no iesaistīto valstu iemaksām, kara gadā Ukrainas ieroču piegādei jau iztērējis 3,6 miljardus eiro. Fonda apvienotā iepirkumu komisija no ES valstu noliktavām uz Ukrainu sūtītās munīcijas ražošanas pasūtījumus veiks.
Arī Eiropas Komisija ir sagatavojusi plānu, kā palīdzēt palielināt izlaidi, piemēram, investējot jaunu rūpnīcu un ražošanas līniju būvniecībā. ES budžetu nevar tieši izmantot ieroču iegādei, bet tā līdzekļus var ieguldīt ražošanas jaudās.
Labi izveidotas, ilgtspējīgas, ilgtermiņa piegādes ir tas, kas jums nepieciešams, lai cīnītos pret Krievijas agresiju, saka Džeks Vatlings, Karaliskā Apvienotā Aizsardzības pētījumu institūta vecākais līdzstrādnieks.
Labākais veids, kā saīsināt karu, ir skaidri parādīt, ka Ukraina un tās partneri ir gatavi ilgam karam. Kamēr Kremlis nesapratīs, ka tā izredzes tikai pasliktināsies, nopietnās sarunās tas nesāksies.
Kopīgi iepirkumi un investīcijas ražošanā ir daļa no trīs posmu plāna munīcijas piegādes palielināšanai Ukrainai.