Eiropas energoresursu cenas pēdējos mēnešos ir pieaugušas, Apvienotās Karalistes gāzes un elektrības cenām mājsaimniecībām aprīlī pieaugot līdz 2315 eiro gadā, bet oktobrī sagaidāms, ka tās sasniegs 3290 eiro.
Pieaugumu veicina vispārējs enerģijas pieprasījuma pieaugums un bažas par gāzes un naftas piegādēm saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.
Tomēr dažādas valstis krīzi risina atšķirīgi.
Lielbritānija
Valdība ir paziņojusi, ka katra mājsaimniecība Apvienotajā Karalistē saņems 400 £ atlaidi saviem gāzes un elektrības rēķiniem, lai kompensētu pieaugošās degvielas cenas.
Pabalstu mājsaimniecības saņems arī vienreizēju maksājumu 650 mārciņu apmērā, bet pensijas mājsaimniecības saņems papildu 300 mārciņu ziemas degvielas piemaksu. Būs arī vienreizējs invaliditātes maksājums £150.
Šos maksājumus daļēji finansēs 25% neparedzētais nodoklis naftas un gāzes uzņēmumiem, kas, pēc valdības domām, radīs 5 miljardus mārciņu.
Finanšu ministrs Riši Sunaks sacīja, ka Apvienotās Karalistes valdība tērē 37 miljardus mārciņu, lai palīdzētu krīzē nonākušajiem cilvēkiem, kas ir vairāk vai līdzīgi kā Francijā, Vācijā, Japānā un Itālijā.
Itālija
Itālija ir paziņojusi par degvielas subsīdijām 14 miljardu eiro apmērā. Plāns paredz ļaut ģimenēm saglabāt savus degvielas rēķinus 2021. gada līmenī, kā arī mudināt mājsaimniecības pāriet uz elektriskajiem transportlīdzekļiem un atjaunojamiem energoresursiem.
Citi pasākumi ietver vienreizēju maksājumu 200 eiro apmērā cilvēkiem, kuri nopelna 35 000 eiro vai mazāk gadā, un 20% nodokļu atlaidi visiem energoietilpīgajiem uzņēmumiem, kuru enerģijas cenas ir pieaugušas par 30%.
Lai palīdzētu finansēt šos pasākumus, tiek paaugstināti nodokļi enerģētikas uzņēmumiem, kuru peļņa pieaugusi degvielas cenu kāpuma dēļ.
Kopumā Itālija patērētāju aizsardzības pasākumiem plāno tērēt aptuveni 35 miljardus eiro.
Spānija
Spānija samazinājusi PVN elektrības rēķiniem no 21% uz 10%. Uz laiku no 7% uz 0,5% samazināts arī speciālais nodoklis elektroenerģijai.
Lai samaksātu par šiem stimuliem, Spānija ieviesa neparedzētu izdevumu nodokli enerģētikas uzņēmumiem, lai piesaistītu 3 miljardus eiro.
Aprīlī Eiropas Komisija vienojās par gāzes cenu griestiem Portugālē un Spānijā – vidēji 50 eiro par megavatstundu.
Cenu griesti būs spēkā vienu gadu, un tā mērķis ir uz pusi samazināt gāzes rēķinus 40% klientu abās valstīs.
Paredzams, ka kopā šie pasākumi Spānijai izmaksās aptuveni 21 miljardu eiro.
Francija
Janvārī Francijas valdība piespieda valsts enerģijas piegādātāju Électricité de France (EDF) ierobežot vairumtirdzniecības cenu pieaugumu līdz 4% gadā, kas uzņēmumam izmaksāja 8,4 miljardus eiro.
Francija jau pagājušajā gadā paziņoja par vienreizēju maksājumu 100 eiro apmērā 5,8 miljoniem mājsaimniecību, kas saņem enerģijas kuponus. Kopš tā laika valdība ir samazinājusi arī nodokļus elektroenerģijai.
Briselē bāzētā domnīca Bruegel lēš, ka Francija iztērēs 38 miljardus eiro, lai atbalstītu cilvēkus dzīves dārdzības krīzes apstākļos.
Vācija
Saskaņā ar Reuters datiem vācieši par elektrību maksā vairāk nekā jebkura cita ES valsts, tomēr 4,2 miljoniem Vācijas mājsaimniecību rēķini par gāzi 2022. gadā pieaugs vidēji par 62,3%.
Valdība jau ir ieviesusi subsīdijas mājsaimniecībām ar zemiem ienākumiem un tagad tērē papildu 15 miljardus eiro degvielas subsīdijām, samazinot nodokļus benzīnam un dīzeļdegvielai, piešķirot cilvēkiem vienreizēju maksājumu 300 eiro apmērā, kā arī papildu bērnu uzturlīdzekļus un sabiedriskā transporta atlaides. transports.
Paredzams, ka šo pasākumu kopējās izmaksas būs aptuveni 30 miljardi eiro.
Nīderlande
Nīderlandes valdība iztērējusi 2,7 miljardus eiro, lai samazinātu nodokļus par enerģiju, ko izmanto uzņēmumi un mājsaimniecības, un plāno atvēlēt 150 miljonus eiro neaizsargātāko mājsaimniecību atbalstam. Līdz gada beigām tā arī samazināja nodokļus benzīnam un dīzeļdegvielai par 21%.
Nīderlande plāno tērēt aptuveni 6 miljardus eiro enerģētikas krīzes izraisītiem pasākumiem.
Norvēģija
Norvēģijā valdība ir noteikusi maksimālo cenu, kas mājsaimniecībām jāmaksā par enerģiju. Ja izdevumi pārsniedz šo summu, valdība apmaksā 80% no rēķina.
Kopumā Norvēģija patērētāju atbalstam tērēs aptuveni 2,3 miljardus eiro
Polija
Kā daļu no “pretinflācijas vairoga” Polijas valdība paziņoja par plānu samazināt PVN pārtikai, gāzei un mēslošanas līdzekļiem līdz 0%.
PVN apkurei tiks samazināts līdz 5%, bet benzīnam un dīzeļdegvielai PVN tiks samazināts līdz 8%. Šie pasākumi ir paredzēti sešiem mēnešiem.
Polijas valdība arī sūta naudu tieši septiņiem miljoniem mājsaimniecību, un dažas no tām var saņemt līdz 306 eiro gadā.
Paredzams, ka Polija kopā ar citiem atbalsta pasākumiem iztērēs 9 miljardus eiro.
Cik dzīvotspējīgi ir šie plāni?
Daži eksperti brīnās, cik ilgi valdības var aizsargāt patērētājus. Ja augsta inflācija turpināsies 2023. gadā vai vēlāk, valdībām būs grūti aizsargāt mājsaimniecības.
“Tik lielas subsīdijas nav ilgtspējīgas valsts finanšu ziņā un kaitē ģeopolitikai un energoapgādes drošībai, nemaz nerunājot par vidi,” saka Simone Tagliapietra, Bruegel vecākā pētniece, kas apkopojusi datus par valdības patērētāju aizsardzības pasākumiem.
Citi analītiķi baidās, kas varētu notikt, ja Eiropai neizdosies atrast alternatīvas Krievijas naftai un gāzei.
“Rudens un ziema būs vissmagākie,” saka Florences Regulas skolas gāzes nodaļas vadītāja Ilarija Konti.