Daudzās Eiropas valstīs vēlēšanu priekšvakarā Krievija pilnveido savus propagandas un manipulācijas rīkus. Par to raksta franču medijs le Figaro.
Tiek ziņots, ka saskaņā ar aģentūras Viginum, kas uzrauga ārvalstu digitālos traucējumus, informāciju, Krievija ir izveidojusi informācijas portālu tīklu, kas paredzēti darbam ar auditoriju okupētajā Ukrainas teritorijā, kā arī Polijā, Francijā un Vācijā.
Materiālā norādīts, ka portālu tīkls pārraida prokrievisku saturu, kas maldina lietotājus. Kremļa mērķis ir polarizēt sabiedrības noskaņojumu un vājināt Eiropas atbalstu Ukrainai. Tiek pieņemts, ka dezinformācijas “elles mašīnu” tieši kontrolē Kremlis.
Izmeklētāji tīklu izsmejoši sauca par “Portal Combat”. Tā pamatā ir 193 portāli, kas izveidoti ap trim ekosistēmām. Pirmā apvieno vietnes ar nosaukumu “Pravda”, kas ir pieejamas Francijā, Vācijā, Polijā, Spānijā, Lielbritānijā un ASV. Šīs vietnes tika atvērtas 2023. gadā.
Tāpat, kā raksta franču medijs, pastāv vecāka vietņu ekosistēma ar nosaukumu “News.ru”. Tā ir paredzēta krievvalodīgajai auditorijai. Pēc izmeklētāju domām, šādas vietnes tika izveidotas secīgi no 2022. gada 3. aprīļa līdz 17. decembrim. Šādas vietnes ir saistītas ar okupētās Ukrainas pilsētu nosaukumu. Kopumā ir 41 vietne. Turklāt tādās stratēģiskās pilsētās kā Luhanska un Doņecka var būt divas vietnes no vienas ekosistēmas.
Tiek ziņots, ka otro ekosistēmu raksturo agresīvāka sava viedokļa uzspiešanas stratēģija.
“Tīmekļa vietnes, kas izveidotas pēc iebrukuma Ukrainā, vairs nav vienkārši portāli, kas sniedz vispārīgu informāciju vai vietējās ziņas, bet izrādās reāli Krievijas ietekmes sistēmas uzskatu dēļi ,” norādīja izmeklētāji.
Trešā ekosistēma, kā norādīts ziņojumā, ir balstīta uz vecām vietnēm, kas tika izveidotas 2013. gadā.
Tiek atzīmēts, ka “Portal Kombat” retranslē svešu saturu, arī automātiskajā režīmā. Vietnes ir paredzētas noteiktai auditorijai, piemēram, sazvērestības teoriju aprindām. Lai informatīvā darbība nebūtu tik acīmredzama, saturs, ar kuru paredzēts manipulēt, tiek sajaukts ar nepolitizētiem vai pat nekaitīgiem datiem.
Informatīvais karš tikai sākas
“Krievija ir mobilizējusi ievērojamus resursus, lai izveidotu savu tīklu”, atzīmē eksperts šajā jomā. Bet Eiropā operācijai nebija laika, lai radītu kādu efektu. “Neskatoties uz sarežģīto sistēmu, sekas Francijā joprojām bija mērenas,” skaidro Viginum, uzsverot “pravda” tipa platformu zemo auditoriju: novembrī Francijas vietnei bija 10 700 apmeklējumu, Polijas vietnei – 17 600, vācu vietnei – 34 400, 36 700 vietnei angļu valodā un 55 000 spāņu valodas versijai. Kāpēc tad par to uztraukties? “Tā ir neaktīva ierīce, kuru var aktivizēt īsā laikā ,” apliecina avots.