Saskaņā ar ziņu aģentūras Reuters sniegto informāciju, Eiropas Savienībai ir jāiegulda triljoni dolāru savā elektrotīklā, lai izvairītos no lieliem elektroenerģijas padeves pārtraukumiem un tiktu galā ar pieaugošo pieprasījumu un zaļās enerģijas ražošanas izaugsmi.
Pagājušajā nedēļā Spānijā un Portugālē bez elektrības palika miljoniem cilvēku, precīzs elektroenerģijas padeves pārtraukuma cēlonis pagaidām nav zināms. Tomēr analītiķi uzskata, ka Eiropas elektrotīklam ir nepieciešama ievērojama naudas injekcija.
“Elektroenerģijas padeves pārtraukums bija modinātāja zvans. Tas parādīja, ka nepieciešamība modernizēt un stiprināt Eiropas elektrotīklu ir steidzama un neizbēgama,” sacīja Kristians Rūbijs, Eiropas elektroenerģijas ražotāju asociācijas Eurelectric ģenerālsekretārs.
Arī Spānijas enerģētikas amatpersonas vairākkārt brīdinājušas par elektrotīkla nestabilitāti.
Regulatori Spānijā un arī Eiropas Savienībā pašlaik izmeklē pagājušajā nedēļā notikušo elektroenerģijas padeves pārtraukumu. Spānijas elektrotīkla operators Red Electrica ziņo, ka elektroenerģijas padeves pārtraukumu izraisīja divi atsevišķi incidenti.
ES elektrotīkls lielākoties ir izveidots pagājušajā gadsimtā, un puse no elektrolīnijām ir vecākas par 40 gadiem. Vienlaikus ir palielinājusies mazoglekļa enerģijas ražošana. Pieprasījums pēc elektroenerģijas pieaug, un tīkliem ir nepieciešama arī aizsardzība pret kiberuzbrukumiem.
Spānijai ir nepieciešami vairāk ārējo savienojumu, pa kuriem elektrība pārvietojas starp valstīm. Red Electrica nesen paziņoja, ka valsts izbūvēs jaunus ārējos savienojumus un palielinās savienojuma jaudu ar Franciju. Valstij ir jāveido lielāka uzglabāšanas jauda.
Spānija ir viena no lielākajām atjaunojamās enerģijas ražotājam Eiropā un plāno pakāpeniski pārtraukt fosilā kurināmā un kodolenerģijas izmantošanu. Atjaunojamā enerģija 2024. gadā nodrošināja 56 procentus no Spānijas elektroenerģijas.
Vēja un saules enerģijas projektu būvniecība notiek straujāk nekā elektrotīklu būvniecība. Tomēr tīklu modernizēšanai ir nepieciešams daudz līdzekļu. Piemēram, Eiropas Komisija lēš, ka Eiropai līdz 2050. gadam tīklos būs jāiegulda gandrīz divi triljoni dolāru.