Klāt pavasaris, un šogad esam iztikuši bez nopietniem plūdiem, tāpēc radio raidījums „Pi myusim Latgolā”, devās noskaidrot, kā pavasari sagaidījušas Latgales mazās hidroelektrostacijas, kā strādā mazās elektrības ražotnes un vai arī pašlaik tajās tiek ražota elektroenerģija. Tāpat raidījuma veidotāji atklāja, kā kopumā šodien dzīvo mazie elektrības ražotāji Latgalē.
„Kad mēs sākām 1992. gadā, mums nebija domas, kā par biznesu. Mēs to cēlām, lai būtu elektrība,” par Ludzas pusē esošo Spruktu hidroelektrostaciju stāsta Jānis Novokošanovs „Mēs nodarbojāmies ar maizes ražošanu, un uzreiz nāca tie laiki, kad elektrību nedabūt. Tur blakus bija HES, dzirnavas un to HES mēs sākām atjaunot.”
Jānis Novokšanovs ar elektroenerģijas ražošanu mazajās hidroelektrostacijās Latgalē nodarbojas jau no deviņdesmito gadu sākuma. Viņš ir uzņēmuma „Latgales enerģētika” Valdes priekšsēdētājs. Jānis vienā no darbadienas rītiem raidījuma veidotājiem parādīja, kā tad tiek ražota elektrība izmantojot nelielos Latgales upju ūdeņus, kā arī izstāstīja, kādi ir ieguvumi un ar kādām grūtībām jāsaskaras strādājot šajā jomā.
Izrādās, ka Latgalē darbojas aptuveni 20 mazās hidroelektrostacijas un uzņēmumam „Latgales enerģētika” pieder trīs no tām – Kubulovas HES, Spruktu HES un Felicianovas HES. Kopumā šis uzņēmums darbavietas nodrošina sešiem cilvēkiem, galvenokārt, vietējiem iedzīvotājiem.
„No sākuma es skraidīju pa visām HES katru rītu, it sevišķi palu laikā” par savu darba ikdienu stāsta Jānis Novokšanovs, „Šodien man ir vienkāršāk. Es mājās atveru datoru – es visus līmeņus, visas turbīnas redzu. Es varu palaist vai apturēt no mājas Spruktus un Kubulovu. Felicianovā ir divas turbīnas, tur ir lielākas jaudas. Tas nav smags darbs, bet tev visu laiku jābūt gatavam, jo jebkurā brīdī tev vajag būt objektā.”
Lai arī šis pavasaris iesākās bez plūdiem, un bija samērā zemi kritumi, hidroelektrostaciju darbību tas nekavēja un turbīnas esot griezušās. Tomēr jāatzīst, ka arī lieli ūdens daudzumi mēdz kavēt HES darbību. Tas, savukārt, liek secināt, ka elektroenerģijas ražošana mazajās hidroelektrostacijās nemaz nav tik viegls bizness kā reizēm šķiet.
„Upe tek no ezera, šeit mēs palaižam turbīnu. Tā ņem 5 kubikmetrus sekundē un ražo aptuveni 115 kilovatus stundā,” elektroenerģijas ieguves procesu Kubulovas HES īsumā skaidro Jānis. Tomēr, Kubulovas hidroelektrostacijas darbība uz laiku ir apstājusies zemā ūdenslīmeņa dēļ, un Ludzas upe plūst saskaņā ar bioloģisko un ekoloģisko nodrošinājumu.
Jānis Novokošanovs atzīst, ka hidroelektrostaciju darbība Latgalē un Latvijā kopumā ir attīstāma joma, kurā ir daudz neizmantota potenciāla. Tomēr, tālāko attīstību kavē šobrīd esošā valsts politika, kas neļauj atjaunot, vai radīt jaunas HES uz daudzām upēm.
Savukārt, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere uzskata, ka mazo HES darbībai, esošo normatīvo aktu bāze ļauj darboties, tikai jāņem vērā vides aizsardzības aspekti, kā arī upju saraksts, kurās hidroelektrostacijas vairs nav pieļaujamas.
Visu raidījumu par elektroenerģijas ražošanas iespējām Latgalē klausies sekojot zemāk norādītajām saitēm:
–http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim/08-04-2016-hes-latgale/
–http://latgale.lv/lv/files/download?id=3405
Sarunas video meklē te:
–https://www.youtube.com/watch?v=MBvFz76xs98
Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”