Kā liecina pētījums, kuru veica starptautiskā kompānija Horváth, starptautiskās korporācijas, tostarp rūpniecības uzņēmumi, vēlas pārcelt telpas un personālu uz Ziemeļameriku, Ķīnu un Indiju.
Gandrīz trešā daļa starptautisko uzņēmumu (30 procenti) nākamo piecu gadu laikā samazinās darbinieku skaitu vai ražotnes Rietumeiropā un Dienvideiropā. Tie tiks reģionalizēti un pārvietoti uz Ziemeļameriku, Ķīnu un citām Āzijas valstīm, tostarp Indiju. Tas izriet no Horváth vadības konsultantu veiktā pētījuma. Ziņojuma fragmentus aģentūra AFP publicēja svētdien, 18. jūnijā.
Kopumā aptaujātie uzņēmumi sagaida turpmāku globālās ekonomikas izaugsmi un personāla un kapacitātes pieaugumu, taču tas nenāks par labu Eiropas uzņēmumiem, bet gan rūpnīcām citos pasaules reģionos, atzīmēja aģentūra.
Pēc ekspertu domām, šīs tendences galvenie iemesli ir salīdzinoši augstās darbinieku izmaksas un darbaspēka trūkums Eiropā. Turklāt uzņēmumi ekonomijas nolūkos cenšas reģionalizēt ražošanu. Āzija kļūst par arvien nozīmīgāku noieta tirgu, uzskata eksperti.
Indija gūs vislielāko labumu; Arī Indonēzija un Vjetnama kļūst pievilcīgākas
Austrumeiropa joprojām būs pieprasīta kā jaudu izvietošanas vieta, jo darbaspēka izmaksas ir lētākas salīdzinājumā ar Centrāleiropu, Rietumeiropu un Dienvideiropu, teikts ziņojumā. Turpināt investēt vēlas aptuveni 58 procenti aptaujāto uzņēmumu.
Tomēr lielākā daļa uzņēmumu plāno palielināt jaudu Ziemeļamerikā (71 procents) un Āzijā. Vislielāko labumu gūs Indija (79 procenti uzņēmumu vēlas tur paplašināties vidējā termiņā). No šī viedokļa Indonēzija un Vjetnama arī kļūst arvien pievilcīgākas.
Ķīnas kā nozīmīga noieta tirgus loma pieaug, tāpēc 61 procents uzņēmumu vēlas paplašināt savu darbību tur.
Eksperts: Vācijai jāuzlabo izejvielu, personāla un enerģijas izmaksu nosacījumi
Horváth pētījumu direktors Ralfs Sauters sacīja, ka, lai palielinātu pievilcību, Vācijai un citām Centrāleiropas valstīm ir jāuzlabo apstākļi, īpaši attiecībā uz izejvielu pieejamību, kvalificētu darbaspēku un enerģijas izmaksām.
Aptaujā piedalījās vairāk nekā 430 starptautisku korporāciju direktoru padomes locekļi no 19 valstīm un 13 nozarēm. To vidū ir vairāk nekā 230 rūpniecības uzņēmumu. Lielākajai daļai no tiem gada apgrozījums ir vairāk nekā viens miljards eiro.