Bez Rietumu elektroniskā “pildījuma” Krievijas ieroči pārvērtīsies par dzelzs kaudzi, uzskata Lielbritānijas Karaliskā Apvienotā aizsardzības pētniecības institūta eksperti. Tomēr, neskatoties uz sankcijām, Krievija joprojām saņem nepieciešamās sastāvdaļas no Rietumiem. Kas un kā apgādā Krievijas armiju ar nepieciešamajām rezerves daļām, pētīja BBC.
Jaunākajā Krievijas tehnoloģijā tiek izmantotas vairāk nekā 450 dažādas importētas sastāvdaļas, galvenokārt no Amerikas Savienotajām Valstīm, bet arī no Japānas, Taivānas, Korejas un Eiropas valstīm, šie elementi atrodas Iskander un Tornado-S raķetēs un vairākās citās munīcijās, kā arī bezpilota lidaparātu un sakaru un elektroniskā kara jomā, liecina Lielbritānijas Karaliskā Apvienotā Aizsardzības pētniecības institūta (RUSI) 60 lappušu izmeklēšana, kas veikta kopā ar Reuters un izdevumu ”Svarīgi stāsti”.
2014. gadā uz dažām no šīm sastāvdaļām tika noteikti eksporta ierobežojumi, taču tās turpināja ievest Krievijā. Iespējams, tagad aiz piegādēm slēpjas noziedzīgas shēmas, izmantojot trešās valstis. Tajā pašā laikā Krievijā joprojām legāli nonāk vairākas sastāvdaļas, kas ir divējāda lietojuma preces – piemēram, mikroshēmas, kuras var izmantot gan ieročos, gan sadzīves tehnikā.
Kā noritēja izmeklēšana
Britu domnīcas RUSI pētnieki vairākus mēnešus pavadīja Ukrainā, pārbaudot 27 vismodernākos Krievijas ieročus, ko sagūstījuši, notriekuši vai pamesti Krievijas spēki.
Viņi manuāli izjauca ieročus, lai noņemtu visus komponentus, tostarp mikroelektroniku, un pēc tam tos standartizēja un klasificēja, radot vienotu bāzi turpmākai analīzei.
Komponentu apraksti un sērijas numuri tika salīdzināti ar tirdzniecības apjomiem, globālajiem importa un eksporta datiem, Krievijas valsts iepirkumu datiem, kā arī pieejamajiem izlūkošanas datiem par ieroču izvietošanu – tādējādi eksperti varēja izsekot to autentiskumam, ražotājam un izcelsmes valstij.
Pētnieki atzīmē, ka viltotu komponentu un mikroelektronikas “pelēko” un “melno” tirgu dēļ viņiem bija grūti garantēt simtprocentīgu rezerves daļu autentiskuma apstiprinājumu, tomēr, ņemot vērā militāro iepirkumu vēsturi PSRS un Krievija, viņi to uztvēra kā darba versiju, ka visas no trofejas izņemtās krievu ieroču sastāvdaļas ir oriģinālas.
Galu galā viņi atrada vismaz 450 dažādu veidu unikālu ārzemēs ražotu komponentu, no kuriem lielākā daļa ir ražoti ASV, kā arī Šveicē, Nīderlandē, Lielbritānijā, Vācijā un Francijā.
“Krievijas karadarbības sistēma lielā mērā ir atkarīga no tā sauktā izlūkošanas trieciena: mērķu atrašana un pēc tam to sakaušana ar milzīgu uguns spēku. Un mēs atklājām, ka gandrīz katrs posms šajā ķēdē ir atkarīgs no Rietumu komponentiem, ”BBC sacīja Džeks Vatlings, RUSI vecākais pētnieks un viens no ziņojuma autoriem.
Kur Krievija vēl ņem ieročiem nepieciešamo elektroniku?
RUSI analīze liecina, ka Krievijai ir sena vēsture, izmantojot trešās valstis, aizsegkompānijas un slepenus Krievijas izlūkdienesta kanālus, lai iegādātos nepieciešamos Rietumu komponentus. Tas nav viņas “know-how” – līdzīgas shēmas tika izmantotas Padomju Savienībā.
Jo īpaši izmeklētāji apgalvo, ka Krievija nelikumīgi iegādājās iekārtas Eiropā un Ziemeļamerikā, izmantojot viltotus galasaņēmējus ar viltotām licencēm, kā arī paļāvās uz lieliem mikroelektronikas izplatītājiem tādos globālos centros kā Honkonga vai Malaizija.
Bija arī ražotāji vai piegādātāji, kuri vienkārši nevēlas uzdot pārāk daudz jautājumu.
Jaunas sankcijas, protams, ir sarežģījušas šos procesus, taču Krievija joprojām meklē veidus, kā tos apiet. Un tagad, pēc ekspertu domām, Kremlis mēģina gandrīz vairumā uzpirkt visu pieejamo ieroču mikroelektroniku, kas ir pieejama tirgū, apzinoties, ka šī joma nav pakļauta importa aizstāšanai, vismaz ne tuvākajos gados.
Ko ierosina izmeklēšanas autori
RUSI ziņojuma nosaukums ir “Silīcija glābšanas riņķis: Rietumu elektronika Krievijas militārās mašīnas centrā”, un, lai atņemtu Krievijai šo loku, autori iesaka Rietumu valdībām veikt šādus pasākumus:
Pastiprināt eksporta kontroli savās valstīs un jurisdikcijās
Sadarbojieties starptautiski, lai identificētu un slēgtu Krievijas ēnu iepirkumu tīklu
Novērst būtiskas mikroelektronikas ražošanu valstīs, kas atbalsta Krieviju
Nemudiniet trešās valstis un jurisdikcijas veicināt sankcionētu preču reeksportu vai pārsūtīšanu uz Krieviju
Krievu ieroči tiks bezcerīgi degradēti, ja šīs nepilnības tiks novērstas, teikts ziņojumā.
“Ja Krievija zaudēs šīs sastāvdaļas, tad militārā rūpniecība nespēs papildināt arsenālu, ko militārie spēki zaudēja Ukrainā,” ir pārliecināts Džeks Vatlings.