Krievijas 100 dienu karam pret Ukrainu ir divi galvenie iznākumi: Ukrainas bruņotie spēki ir daudz spēcīgāki, nekā pasaule domāja, un Krievijas armija izrādījās daudz mazāk spējīga, nekā gaidīts.
Kara situācija pamatīgas izmaiņas piedzīvos divus vai trīs mēnešus pēc tam, kad Ukraina saņems pilnu nepieciešamo militārā aprīkojuma apjomu. Šādu viedokli pauda Ukrainas aizsardzības ministrs (2019-2020), Aizsardzības stratēģiju centra valdes priekšsēdētājs Andrijs Zagorodņuks.
“Manuprāt, šim pilna mēroga Krievijas karam 100 dienu laikā ir divi galvenie rezultāti. Pirmais, protams, ir tas, ka mēs apturējām ienaidnieku un vairākās jomās piespiedām viņu atkāpties. Ukrainas Bruņotie spēki ir stiprāki, nekā visa pasaule domāja. Otrs ir tas, ka Krievijas armijas spējas izrādījās daudz vājākas nekā gaidīts. Visi ticēja, ka ar pasaules trešo lielāko aizsardzības budžetu 60 miljardu dolāru apmērā viņiem būs kaut kāda super armija ,” sacīja bijušais Aizsardzības ministrijas vadītājs.
“Un mēs redzam, ka nav superarmijas, Ukrainas armija ir daudz efektīvāka par viņu,” viņš uzsvēra.
Tāpēc Krievijas karaspēks to kompensē, bombardējot civilos mērķus, terorizējot iedzīvotājus. Tomēr joprojām ir skaidrs, ka iebrucēji ir daudz vājāki, nekā tika uzskatīts, un uzvara ir absolūti reāla.
Kā Ukrainas bruņotie spēki sagaidīja ienaidnieku
Pēc Zagorodņuka teiktā, nevar teikt, ka Ukrainas bruņotie spēki februārī sagaidīja ienaidnieku nesagatavoti.
“Pavēles gatavojās un no decembra-janvāra visi saprata, ka šī kara sākšanas risks ir ļoti liels. Krievi sāka uzbrukt visos virzienos un robežās: no Žitomiras, Kijivas un Sumi apgabaliem un tālāk līdz Harkivai un Donbasam. Tāpēc bija grūti sagatavoties tā, lai glābtu visus iedzīvotājus – bija jāevakuē puse Ukrainas. Bija skaidrs, ka loģistiski bija ļoti grūta,” skaidroja eksministrs.
Situācija ar iebrukumu Hersonā
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ir lietas, kas pārsteidz. Piemēram, situācija ar krievu iebrukumu Hersonā.
“Mēs visi sapratām, ka dienvidu virziens krieviem ir viena no augstākajām prioritātēm. Scenārijs par trases no Krievijas teritorijas ievilkšanu pa sauszemi un Ziemeļkrimas kanāla sagrābšanu bija zināms visiem. Kādi bija gatavošanās plāni Krimas virzienam, tas ir liels jautājums,” sacīja Zagorodniuk.
Vai Kijiva bija gatava?
Viņaprāt, attiecībā uz Kijivu, galvaspilsēta daudzējādā ziņā nebija līdz galam gatava aizsardzībai, daudz kas jau tika sakārtots notikumu gaitā.
“Lai gan, protams, militārās vienības bija gatavības stāvoklī un tās nebija iespējams pārsteigt. Milzīgs pluss bija, piemēram, tas, ka iebrucējiem neizdevās apspiest mūsu pretgaisa aizsardzību, par ko viņi drosmīgi paziņoja uzreiz plkst. kara sākums,” sacīja bijušais Aizsardzības ministrijas vadītājs.
Krievija īsteno ceturto kara plānu
Pēc viņa teiktā, Krievija īsteno jau ceturto plānu. Pirmais bija plāns ieņemt Kijyvu trīs dienu laikā. Pēc tam – ieņemt galvenās pilsētas dienvidos un austrumos. Pēc tam terorizēt iedzīvotājus, pilsētas ar bombardēšanu un gaisa uzbrukumiem, liekot Ukrainai iesaistīties neizdevīgās sarunās.
“Un, visbeidzot, ceturtais ir plāns virzīties uz priekšu Donbasā. Un viņi mēģināja to darīt vairākos virzienos vienlaikus. Tas neizdevās. Tagad viņi visi koncentrējas vienā virzienā,” sacīja Zagorodņuks.
Kad Ukraina uzvarēs?
Viņš arī pauda skaidru izpratni, ka Ukraina var uzvarēt, ja tai būs aprīkojums – jaunas militārās tehnikas un munīcijas piegādes.
“Līdz ar to galvenais uzvaras jautājums ir sadarbība ar mūsu partneriem. Nesen ASV paziņoja par 11. militārās palīdzības paketi Ukrainai 700 miljonu dolāru apmērā. Taču tā ir daļa no liela un sarežģīta procesa,” sacīja Zagorodņuks.
Viņš akcentēja uzmanību uz diskusijām par amerikāņu MLRS HIMARS.
“Ukraina tās saņems. Taču uzreiz gribu uzsvērt: 4 iekārtas ir izmēģinājuma partija, ar ko sākt. Vēl tiek lemts, cik no šīm iekārtām tiks iekļautas galvenajā daļā. Vienīgā problēma ir tā, ka amerikāņi par to domā pārāk ilgi. Tomēr galvenais ir tas, ka ASV principā piekrita nodrošināt šāda veida aprīkojumu. Cik? Tas ir vēl risināms jautājums.” Zagorodņuks teica.
Viņš atgādināja savus agrākos vārdus: ja Ukrainai vasarā būtu visa tai nepieciešamā tehnika, tad pat līdz ziemai noteikti būtu bijis iespējams atbrīvot visas kopš 24. februāra sagrābtās teritorijas.
“Vienīgais, es nebūšu piesaistīts tik daudz laikam, kā notikumiem. Un galvenais notikums ir tehnikas nodrošināšana mums vajadzīgajā apjomā. Tiklīdz tas notiks, tālāk 2-3 mēneši un, principā situācija piedzīvos fundamentālas izmaiņas”, – rezumēja bijušais aizsardzības ministrs.