Strauji augošā mežacūku populācija, kas pazīstama arī kā “supercūkas”, ir satraukusi ASV štatus, kas robežojas ar Kanādu, ziņo CBS News.
Eksperti brīdina, ka dzīvnieki rada vairāku miljardu dolāru draudus ekonomikai, ja tie lielā skaitā šķērso Kanādas un ASV robežu.
Dr Raiens Brūks, Kanādas Saskačevanas Universitātes Lauksaimniecības un dabas resursu koledžas profesors, sacīja, ka ir “daudz supercūku”, kas ir savvaļas cūku un mājas cūku krustojums, “ne viena, ne divas, ne trīs, tur ir daudz cūku”. Viņš sacīja, ka tas ir “nedaudz satraucoši”, ņemot vērā to, cik daudz šo dzīvnieku “tagad ir mums apkārt”.
Eksperts uzskata, ka “supercūkas” ir īsta “ekoloģiskā katastrofa”, jo to populācija kļūst nekontrolējama. Kanādas lauksaimnieki sāka audzēt šos dzīvniekus 1980. gados, kad radās problēmas ar gaļas ražošanu vēsākā klimatā. Cūkas ir strauji izplatījušās Kanādas provincēs, piemēram, Saskačevanā, Albertā un Manitobā. Visi trīs reģioni robežojas ar ASV.
“Es domāju, ka Kanādā ir divas problēmas,” sacīja Brūks. – Pirmkārt, bioloģijas dēļ no tām [“supercūkām”] ir ļoti, ļoti grūti atbrīvoties. Viņi vairojas ātrāk, nekā jūs varat tos nošaut. <…> Tā kā šīs populācijas kļūst arvien lielākas, mēs redzēsim arvien lielāku kaitējumu kultūraugiem.
Speciālists piebilda, ka mežacūkas var kļūt par slimību pārnēsātājiem, kas izplatās starp mājlopiem un cilvēkiem.
Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) datiem “supercūkas” katru gadu nodara miljardiem dolāru lielus zaudējumus ekosistēmām un fermām. Būdami visēdāji dzīvnieki, viņi bieži izrok labību, īpaši kukurūzu vai zemesriekstus, un ēd zemē ligzdojošo putnu, bruņurupuču un citu rāpuļu olas. Mežacūkas nepieķeras savai dzīvotnei, bet gan izpēta jaunas teritorijas.
«Savvaļas cūku populācija ASV strauji pieaug. Diapazona paplašināšanās pēdējo desmitgažu laikā ir saistīta ar dažādiem faktoriem, tostarp to spēju pielāgoties dažādiem klimatiskajiem apstākļiem, cilvēku pārvietošanos un dabisko plēsēju trūkumu,” saka Dzīvnieku un augu veselības inspekcijas dienests (APHIS).
Saskaņā ar kartēm federālās aģentūras tīmekļa vietnē mežacūkas pagaidām neapdraud ziemeļu štatus. Taču, ja pievērš uzmanību tam, kā kartes ir “krāsotas” kopš pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, var viegli secināt, ka šie dzīvnieki strauji paplašina savu dzīvotni.
Montānas iedzīvotāja Megija Nutera, kuras rančo atrodas tieši pie Kanādas robežas, telekanālam CBS News sacīja, ka rūpīgi seko līdzi “robežpārkāpējiem”.
“Tātad šeit ir robežžogs starp mums un Kanādu, tikai vecs dzeloņstiepļu žogs, kuru es salaboju vasarā,” sacīja sieviete. – Paskatieties uz visiem šiem postījumiem. Miljardiem dolāru vērtais kaitējums, ko šīs cūkas nodara dienvidos, un kaitējums, ko tās nodara Kanādā. Mēs nevaram tās cūkas atļauties.”
Lai novērstu mežacūku iekļūšanu Montānā, štata likumdevējs aizliedza to pārvadāšanu, glabāšanu un medīšanu 2015. gadā. Reģionā nav zināmas stabilas “supercūku” populācijas, taču tās pastāv Ziemeļdakotā un Saskačevanā, Kanādā. Montana uzsāk kampaņu Squeal on Pigs ! (“Kviekt uz cūkām!”) – iedzīvotāji tiek lūgti ziņot, ja pamana šos dzīvniekus.
Dr Brūks saka, ka jautājums nav par to, vai supercūkas šķērsos robežu, bet gan par to, kad tās varētu to izdarīt. “Nu, par to es esmu brīdinājis pēdējos 15 gadus,” viņš teica. “Un viņš brīdināja visus, kas klausīsies, ka tas notiks.”