Eiropas Parlaments ir pieņēmis rezolūciju, ar ko izveido īpašu tribunālu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, vēsta likumdevēja vietne. Par to balsoja 472 deputāti, pret bija 19, bet vēl 33 atturējās.
Eiropas Savienības dalībvalstīm būtu jācenšas izveidot īpašu starptautisku tribunālu, kas sauktu pie atbildības par agresiju pret Ukrainu, ko pastrādājusi Krievijas un Baltkrievijas politiskā un militārā vadība, teikts Eiropas Parlamenta rezolūcijā.
Atsevišķi Eiropas Parlamenta vēstījumā ir minētas “Krievijas karaspēka pastrādātās zvērības” Irpinā un Bučā.
Eiropas Parlaments nolēma, ka tribunāls pret Putinu tiks izskatīts pēc analoģijas ar Nirnbergas prāvu – sadarbībā ar Ukrainu un starptautisko sabiedrību. Šādi tribunāli ar ANO starpniecību jau iepriekš tika izveidoti, lai sauktu pie atbildības tos, kuri ir atbildīgi par kara noziegumiem bijušajā Dienvidslāvijā un Ruandā.
Pirmais solis ceļā uz tribunāla izveidi ir starptautiskās prokuratūras veiktā kara noziegumu izmeklēšana pret Ukrainu, teikts rezolūcijā. Ir nepieciešams izveidot mehānismu šādu noziegumu izmeklēšanai, sacīja Eiropas tieslietu komisārs Didjē Reinderss, uzstājoties Eiropas Parlamentā ( citēts Deutsche Welle) .
Galvenās grūtības šādas tiesas rīkošanā ir fakts, ka Krievija ir ANO Drošības padomes pastāvīgā dalībvalsts. Drošības padomes deputātiem ir veto tiesības, tāpēc jebkurš ar karu Ukrainā saistīts jautājums tiks paralizēts.
Uz Putinu un Lukašenko attiecas starptautiskā imunitāte pret ārvalstu kriminālo jurisdikciju, tāpēc jebkurā gadījumā procesa organizēšanai būs nepieciešams spēcīgs pasaules sabiedrības atbalsts.
Tāpēc galvenais uzdevums rezolūcijas iniciatoriem ir rast juridisku pamatojumu Putina vajāšanai, uzsvērts Eiropas Parlamenta rezolūcijā. Dokumentā teikts, ka ES un Ukrainai jāmeklē atbalsts ANO Ģenerālajā asamblejā un citos starptautiskos forumos.
Tribunāla izveide parādīs Krievijas sabiedrībai un starptautiskajai sabiedrībai, ka Putinam un viņa atbalstītājiem patiešām var stāties starptautiska tiesa par agresijas noziegumiem Ukrainā, teikts Eiropas Parlamenta paziņojumā.
Ukrainas amatpersonas aicina izveidot starptautisku tribunālu , lai no 2022. gada pavasara tiesātu Krievijas vadību. Gada beigās Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena aicināja izveidot tribunālu.
Starptautiskā tiesa Hāgā jau izmeklē Krievijas armijas noziegumus. Tomēr tā var ”iesēdināt” tikai tos vainīgos, kas ir tieši atbildīgi par noziegumiem, tāpēc process nedrīkst ietekmēt Putinu un viņa apkārtni, rakstīja BBC krievu dienests