Tartu atvadās no Eiropas kultūras galvaspilsētas titula un to svinēs ar lielu šovu. Šis gads ir nesis daudz pozitīvu notikumu, taču izskanējusi arī kritika.
Sestdien, 30. novembrī, Eiropas kultūras galvaspilsētas gada noslēguma koncertā “Stay and Create” tiks apkopots Tartu2024 projekts, vēsta Igaunijas mediji.
“Mūsu galvenie mērķi bija, lai pasākumi notiktu ne tikai vasarā, bet visu gadu, un arī visā Dienvidigaunijā un lai mūsu programma būtu starptautiska. Patiešām, 65% no mūsu projektiem bija starptautiski. Mūsu mērķis bija miljons apmeklējumu gadā. Mēs to vēl neesam pilnībā aprēķinājuši, bet tas būs. Tāpat neparasts mērķis bija tajā, lai Tartu2024 zīmols šogad būtu viens no pazīstamākajiem zīmoliem Igaunijā,” sacīja Tartu2024 valdes loceklis Kuldars Reiss.
Ne visi Tartu iedzīvotāji uzskata, ka kultūras galvaspilsētas statuss bija pilnībā pamatots.
“Patiesībā Tartu šodien neko no tā nesaņēma, tas neatstās nekādas pēdas. Visi cerēja, ka varbūt Tartu saņems kādu kultūras simbolu, piemēram, kāds muzejs iegūs jaunu filiāli, vai kaut kādu kultūras centru, vai vismaz uzstādīs kādu skaistu skulptūru, bet patiesībā notika vairākas šādas diezgan nožēlojamas izrādes, un man viss aprobežojās ar vienu lietu – uz Tartu-Tallinas autobusiem parādījās uzlīmes ar uzrakstu “Kultūras galvaspilsēta 2024′,” stāsta materiālzinātnieks un Tartu iedzīvotājs Juri Līvs.
“Pilsētas simbolu veidošana Tartu centrā, kas, protams, nenozīmēja jauna pieminekļa celtniecību, bet vismaz izceļot esošās iespējas, tas noteikti palīdzētu vairāk atklāt Tartu pilsētas “seju”. Bet es pats nejutu, ka Tartu ir šīs kultūras galvaspilsētas galvenais varonis,” sacīja galerists un mākslas izsoļu organizators Reigo Kuivjõgi.
Kā stāsta Tartu Universitātes kulturoloģe, Tartu kā kultūras galvaspilsētas lielais izaicinājums jau no paša sākuma bija tās uzpūstie mērķi, sākot no projekta ilgtermiņa rakstura līdz augstajai kultūrai un ārvalstu ekspertu un viesu piesaistei.
“Tām kultūras galvaspilsētām, kuru mērķi nebija tik ambiciozi, bet bija, piemēram, konkrēts virziens, kā tas tika darīts, piemēram, Rūras reģionā, kā arī Liverpūlē vai Marseļā, kas aplūkoja vienu problēmu, bija vieglāk gūt panākumus “Tartu gadījumā mērķu ambiciozitāte un to skaits apgrūtināja ceļu uz panākumiem,” stāsta TU kultūras studiju nozares pasniedzēja un pētniece Kristīna Kuzņecova-Bogdanoviča.
Pati komanda atzīmē, ka gada analīze un apkopošana vēl ir priekšā. Šodien arī zināms, ka fonds savu darbību plāno turpināt arī turpmāk.
“Mēs vēlamies to saglabāt, lai tas turpinātu darboties, lai kultūras galvaspilsēta tādā vai citādā veidā turpinātu pastāvēt, un arī daudzi organizatori ir ziņojuši, ka ir gatavi tādā vai citādā veidā turpināt nākotnē” sacīja Tartu2024 starptautisko attiecību koordinators Aleksandrs Fadejevs