Atjaunojamās enerģijas izmantošana pasaulē pagājušajā gadā sasniedza rekordaugstu līmeni, 92,5% no visas jaunās elektroenerģijas, kas tiek piegādāta tiešsaistē, nāk no saules, vēja vai citiem tīriem avotiem, ziņo starptautiska aģentūra.
Saskaņā ar Starptautiskās Atjaunojamās enerģijas aģentūras (IRENA) trešdienas ziņojumu, gandrīz 64 procenti no jaunās atjaunojamās elektroenerģijas 2024. gadā saražoti Ķīnā.
Kopumā pasaule pievienoja 585 miljardus vatu jaunas atjaunojamās elektroenerģijas, kas ir par 15,1 procentu vairāk nekā 2023. gadā, un 46 % pasaules elektroenerģijas tiek iegūti no saules, vēja un citiem zaļajiem enerģijas avotiem, kas nav kodolenerģijas avoti.
Pasaulei joprojām trūkst mērķa trīskāršot atjaunojamo enerģiju
Pat šis lielais lēciens nenovirza pasauli uz pareizā ceļa, lai sasniegtu starptautisko mērķi no 2023. līdz 2030. gadam trīskāršot atjaunojamo enerģiju. IRENA ir aprēķinājusi, ka pasaulei ir 28 procenti.
Mērķis tika pieņemts 2023. gadā kā daļa no pasaules centieniem ierobežot klimata pārmaiņu pieaugošo ietekmi un pāriet no fosilā kurināmā, piemēram, oglēm, naftas un dabasgāzes.
“Atjaunojamā enerģija samazina fosilā kurināmā laikmetu. Rekordiskā izaugsme rada darbavietas, samazina enerģijas rēķinus un attīra mūsu gaisu,” teikts Apvienoto Nāciju Organizācijas ģenerālsekretāra Antoniu Guterreša paziņojumā. “Bet pārejai uz tīru enerģiju jābūt ātrākai un godīgākai.”
Ķīna 2024. gadā pievienoja gandrīz 374 miljardus vatu atjaunojamās enerģijas, no kurām trīs ceturtdaļas no saules paneļiem. Tas ir vairāk nekā astoņas reizes vairāk nekā Amerikas Savienotās Valstis un piecas reizes vairāk nekā Eiropa pagājušajā gadā.
Tagad Ķīnā ir gandrīz 887 miljardi vatu saules paneļu enerģijas, salīdzinot ar 176 miljardiem vatu ASV, gandrīz 90 miljardiem vatu Vācijā, 21 miljards vatu Francijā un vairāk nekā 17 miljardiem vatu Apvienotajā Karalistē.
ANO klimata komisija izaicina Eiropu panākt Ķīnu
Apvienoto Nāciju Organizācijas vadītājs klimata jautājumos Saimons Stīls trešdien izmantoja šos skaitļus, lai izaicinātu Eiropu un citas rūpnieciski attīstītās valstis panākt Ķīnu.
“Kad viena valdība atkāpjas no vadības klimata jomā, tas paver iespēju citām virzīties uz priekšu un izmantot milzīgos ieguvumus,” Berlīnē Eiropas līderiem sacīja Stīls, atsaucoties uz ASV prezidenta Trampa izstāšanos no Parīzes klimata vienošanās.
“Pāreja uz tīru enerģiju var kļūt par Eiropas ekonomikas motortelpu tagad, kad jauni izaugsmes avoti ir ļoti svarīgi dzīves līmeņa stiprināšanai un turpmākajās desmitgadēs.”
Stīls sacīja, ka IRENA skaitļi liecina, ka “globālais atjaunojamo energoresursu bums ir neapturams”, un teica, ka zaļās enerģijas tirgus pagājušajā gadā sasniedza 1,9 triljonus eiro.
Pāreja uz atjaunojamiem energoresursiem var pieaugt vēl ātrāk, sacīja Nīls Grants, Climate Analytics vecākais politikas analītiķis, kas izseko un prognozē valstu centienus cīņā pret klimata pārmaiņām.
“Ja 2024. gadā atjaunojamo energoresursu apjoms pieauga par 15%, padomājiet, cik daudz ātrāk tie varētu augt, pilnībā atbalstot visaptverošu, uzticamu un ambiciozu klimata politiku visā pasaulē,” sacīja Grants, kurš nebija IRENA ziņojuma dalībnieks.