Gruntsūdeņu rezerves strauji izsīkst, deficīts rada problēmas lauksaimniecībā un elektroenerģijas ražošanā, tostarp ar atomelektrostaciju un hidroelektrostaciju palīdzību.
Austrijas Tehniskās universitātes Ģeodēzijas institūta zinātnieki secinājuši, ka Eiropa atrodas uz katastrofāla sausuma robežas, jo gruntsūdens resursi ir izsmelti. Karstā 2018.-2019.gada vasara izraisīja strauju virszemes ūdens līmeņa pazemināšanos, kas pēdējos gados kontinentā valdošā ārkārtējā karstuma dēļ nav atjaunojies. Par pētījuma rezultātiem ziņoja universitātes preses dienests.
Jauns pētījums liecina, ka potenciāli katastrofāls sausums jau rada postījumus dabai, ietekmējot lauksaimniecību un pastiprinot enerģijas trūkumu Eiropā. Reģionā ilgstoša sausuma sekas bija redzamas arī pagājušajā vasarā. Šobrīd daudzas bioloģiskās ūdens sugas ir zaudējušas savu dzīvotni vai izmirušas, ir bijis arī liels skaits masīvu meža un zāles ugunsgrēku, un sausā augsne radījusi daudzas problēmas lauksaimniecības nozarei, kā arī izraisījusi pēkšņus plūdus.
Turklāt Eiropā ir saasinājies enerģijas deficīts, jo bez pietiekama dzesēšanas ūdens daudzuma kodolspēkstacijas reģionā diez vai spēs saražot pietiekami daudz elektroenerģijas, un arī hidroelektrostacijas ir grūti darbināmas.
Pētījuma ietvaros zinātnieki izmantoja dvīņu pavadoņus, kurus nodēvēja par “Tomu un Džeriju”, kuri augstumā riņķo ap Zemi pa polāro orbītu. Ar to palīdzību regulāri fiksē gruntsūdeņu un virszemes ūdeņu līmeņa pazemināšanos Eiropā.
Šī pētījuma rezultāti liecina, ka ūdens situācija Eiropā šobrīd ir kļuvusi ļoti nestabila.
“Pirms dažiem gadiem es nekad nebūtu domājis, ka ūdens var kļūt par problēmu šeit Eiropā, jo īpaši Vācijā vai Austrijā. Bet patiesībā mums šeit ir problēmas ar ūdens piegādi,” sacīja Dr. Torstens Maijers-Gurs, universitātes. profesors.
No viņa zinātniskā viedokļa, pirmkārt, ir jābūt iespējai dokumentēt notiekošo sausumu, izmantojot datus, un nepārtrauktas satelītu misijas kosmosā, lai to paveiktu.