Krievijas agresijas un Trampa administrācijas antilibertāriešu politikas spiediena ietekmē kontinents ir spiests atjaunot savus politiskos un militāros pamatus, lai ne tikai izdzīvotu, bet arī izkļūtu no krīzes vēl stiprāks, raksta žurnāls Foreign Affairs.
“Eiropai ir jāpārtrauc paļauties uz Amerikas Savienoto Valstu atbalstu un jāuzņemas savs liktenis savās rokās,” raksta Kārnegi universitātes vecākie biedri Sofija Beša un Ričards Jangs
Eiropas valstis jau ir sākušas spert izlēmīgus soļus: strauji palielināt aizsardzības budžetus, izveidot vienotu tirgu militārajām precēm un veidot elastīgākas alianses apgrūtinošu birokrātisku struktūru vietā.
Piemēram, Vācija ir paziņojusi par milzīgām investīcijām — “mums jāpanāk neatkarība no Amerikas Savienotajām Valstīm,” sacīja Vācijas kanclers Frīdrihs Mercs
Galvenā problēma ir politiskā kohēzija. Eiropas iestādes vēl nav gatavas dziļām reformām. Sarežģītas birokrātiskas procedūras un domstarpības starp valstīm kavē izlēmīgu rīcību. Tā vietā veidojas “izlēmīgo koalīcijas” – valstu pagaidu alianses, lai risinātu ļoti specializētas problēmas.
“Pašreizējie mēģinājumi atrisināt problēmas ir tikai pagaidu uzlabojumi,” brīdina analītiķi. “Mums ir nepieciešama jauna sistēma – elastīga un demokrātiska, kas ļauj valstīm apvienoties un mijiedarboties jomās, kurās tās patiesi ir gatavas sadarboties, negaidot vispārēju vienprātību.”
Lai gan NATO joprojām paļaujas uz ASV atbalstu, Eiropa saprot, ka nākotnes drošība ir atkarīga no tās pašas iniciatīvas. Kopējai aizsardzībai jābalstās uz kopīgu politisko gribu un vērtībām, kas kļūst arvien grūtāk dažu valstu, piemēram, Ungārijas, rīcības dēļ, kas bloķē sadarbību.
Ekspertu priekšlikums ir veidot daudzslāņainu sadarbības struktūru, kurā dažādas valstu grupas apvienojas kopīgiem projektiem drošības, klimata un ekonomikas jomā. Šis modelis ļaus izvairīties no strupceļiem, paplašinās iespējas un saglabās liberālās vērtības.
“Īsts izrāviens ir iespējams tikai ar integrāciju, taču jauna veida integrāciju – elastīgu, adaptīvu un spējīgu ātri reaģēt uz izaicinājumiem,” secina eksperti.