Jūnija pēdējās dienās Madridē norisinājās NATO samits, kurā piedalījās arī Baltijas valstu vadošās amatpersonas. Izmantojot šo iespēju, Baltkrievijas neatkarīgā medija Zerkalo žurnāliste intervēja Latvijas ārlietu ministru Edgaru Rinkeviču, lai noskaidrotu, kāda loma Ukrainas karā ir Baltkrievijai, vai Latvija gatavojas iespējamai Putina agresijai un vai tai pietiek resursu pretoties.
— Kā jūs vērtējat iespējamību, ka Baltkrievija iesaistīsies karā?
Iesaistīsies? Vai ir kādas ziņas, ka tā iesaistās, izņemot to, ka Lukašenko atļauj Krievijas karaspēkam izmantot Baltkrievijas teritoriju operācijām Ukrainā? Godīgi sakot, mēs uzskatām, ka Baltkrievija ir jāuzskata par Krievijas Federācijas militāro apgabalu jau no Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu sākuma. Mēs neticam, ka Lukašenko kungs situāciju kontrolē un kaut kā var ietekmēt. Kad tika pieņemti NATO samita lēmumi par austrumu flanga nostiprināšanu, Baltkrievija un Krievija no militārā viedokļa tika uzskatītas par vienu veselumu. Un tāpēc mums ir jāstiprina un jāpaplašina mūsu sabiedroto klātbūtne Polijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijā.
— Kāds šobrīd ir Baltkrievijas statuss? Vai jūs redzat viņu kā līdzagresoru?
Jā!
– Ņemot vērā spriedzi, ko Krievija rada gar savām rietumu robežām, kāda ir iespējamība, ka Putins sāks agresiju pret jūsu valsti?
Lai tik pamēģina, lai uzrodas! Es domāju, ka šeit (NATO samitā) pieņemtie lēmumi joprojām liecina, ka alianse un visi mūsu sabiedrotie to tā neatstās. Mūsu pirmais uzdevums ir atbalstīt Ukrainu, jau samitā bija diskusijas par to, ko vēl var darīt, lai valsts nostātos pret Krievijas agresiju. Turklāt mūsu valstīs parādīsies vairāk amerikāņu karaspēka un tiks pastiprināta pretgaisa aizsardzība. Un, ja kāds Maskavā uzskata, ka viņam ir kodolieroči, lai neaizmirsta, ka aliansei, valstīm ar pietiekamu jaudu, tie arī ir. Un daži Krievijas televīzijas propagandisti, kuri runā par to, kā tiks bombardēta Ņujorka un Vašingtona, nedrīkst aizmirst, ka viņi paši sēž Maskavā. Ar tādiem kungiem un dāmām ir jārunā valodā, ko viņi saprot.
– Tātad jūs apsverat ne tikai Krievijas uzbrukuma iespēju, bet arī kodolieroču izmantošanu?
“Alianse ir paturējusi tiesības izmantot šos ieročus tikai aizsardzības nolūkos. Starp citu, mēs Krievijai ar viņiem nedraudam ne televīzijā, ne oficiālā līmenī. Un daži partneri Krievijā to dara visu laiku. Gribētos cerēt, ka tas scenārijs, par kuru runājat, nenotiks. Bet mēs strādājam, lai stiprinātu gan mūsu valsts, gan kopīgo aizsardzību ar NATO, lai nevienam Krievijā vai Baltkrievijā tādas domas nebūtu.
– Jūs teicāt “lai ti viņi pamēģina” veikt agresiju pret jūsu valsti. Šķiet, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas nostāja vismaz retorikā atšķiras no dažu citu Eiropas valstu pozīcijām. Kāpēc?
Nu nē, man liekas, ka ir tikai dažas nianses: kāds reizēm kādam piezvana, kāds cits var kaut ko pateikt, bet NATO valstu aizsardzības jautājumā mums nav domstarpību.
— Vai Latvija ir gatava iespējamam karam? Vai tai pietiek resursu aizsardzībai pat tad, ja tiek pastiprināti militārie spēki?
Šajā posmā ar to pietiek, bet vēl ir jāpastrādā, lai visu īstenotu. Neizslēdzu, ka vajadzēs labot lēmumus un palielināt karavīru skaitu. Jūs paši redzat, cik ātri situācija mainās…
– Vai pastāv iespēja, ka Rīga bloķēs iespējamu sankciju mīkstināšanu pret Krieviju, lai atļautu sankcionēto preču tranzītu uz Kaļiņingradu?
Te vēl jāņem vērā viena procesuāla iezīme: sankcijas tiek pieņemtas uz kādu laiku, tad tās tiek pagarinātas. Šis lēmums tiek pieņemts nevis ar balsu vairākumu, bet gan vienbalsīgi. Es teiktu, ka mēs iestāsimies par sankciju pagarināšanu, lai tās netiktu atvieglotas.
Mēs jau teicām, ka šajā posmā Baltkrievija ir agresors. Taču tas nav vienīgais: mēs atceramies, kāpēc tika noteiktas sankcijas – gan Ryanair lidmašīnas nolaupīšanas, gan situācijas ar cilvēktiesībām un politieslodzītajiem dēļ, gan 2020. gada augustā notikušā dēļ. Mēs visi to atceramies. <…> Es neredzu, ka mēs tagad varētu nonākt līdz tam, ka varētu apspriest sankciju mīkstināšanu. <…> Šis jautājums nav politiskajā dienaskārtībā. Pagaidām es neredzu pamatu tam, lai tas notiktu…
– Un attiecībā uz Krieviju, un attiecībā uz Baltkrieviju?
Nedomāju, ka būtu pareizi sankcijas mīkstināt.