Zinātnieku komanda no MRC Veselības zinātņu laboratorijas, Londonas Imperiālās koledžas un Duke-NUS medicīnas skolas Singapūrā ir izstrādājusi metodi, kas var pagarināt peļu dzīvi par 20-25%. Par to ziņo BBC.
Medijs raksta, ka pētnieki strādāja ar proteīnu, ko sauc par interleikīnu-11. Tas ir atbildīgs par cilvēka novecošanas ātrumu un palielina noteiktu slimību risku. Ar vecumu tā līmenis organismā palielinās.
Zinātnieki veica divus eksperimentus. Pirmajā viņi ģenētiski modificēja peles, lai tās nevarētu ražot interleikīnu-11. Otrajā viņi nogaidīja, līdz dzīvnieki sasniedz 75 nedēļu vecumu, kas ir aptuveni 55 gadus veca cilvēka vecums, un pēc tam regulāri deva viņiem īpašu medikamentu, lai izvadītu šo proteīnu no organisma.
Eksperimentu rezultāti tika publicēti zinātniskajā žurnālā Nature. Ziņojumā teikts, ka peļu dzīves ilgums palielinājās par 20-25% atkarībā no to dzimuma un no tā, vai tās piedalījās pirmajā vai otrajā eksperimentā.
Vecās laboratorijas peles bieži mirst no vēža, teikts pētījumā. Tomēr tiem dzīvniekiem, kuriem trūka interleikīna-11, slimības biežums bija daudz mazāks. Turklāt ir uzlabojusies viņu muskuļu darbība un apmatojuma stāvoklis.
Vienlaikus BBC atzīmē, ka vēl nav zināms, vai tādu pašu efektu var panākt arī uz cilvēkiem un vai būs kādas blakusparādības. Tajā pašā laikā, kā norāda žurnālisti, jau ir sākušies izmēģinājumi ar cilvēkiem.
“Lai gan mūsu darbs tika veikts ar pelēm, mēs ceram, ka šiem rezultātiem būs nozīmīga ietekme uz cilvēku veselību. Šis pētījums ir svarīgs solis, lai labāk izprastu novecošanos, un mēs esam parādījuši pelēm terapiju, kas var paildzināt veselīgu novecošanos,” sacīja profesore Anissa Wijaya no Duke-NUS.
Zinātnieki atzīmē, ka interleikīnam-11 ir svarīga loma cilvēka organismā agrīnā attīstības stadijā. Ir ļoti maz gadījumu, kad bērni piedzimst nespējīgi to ražot. Olbaltumvielas ietekmē galvaskausa kaulu un locītavu savienojumu. Tajā pašā laikā vecākā vecumā viela jau spēlē negatīvu lomu un provocē novecošanos.