Afganistānā jaunpieņemtie likumi ne tikai paredz stingrus noteikumus sievietēm, bet arī liek vīriešiem audzēt dūres garuma bārdas un liedz viņiem pēc izskata vai uzvedības atdarināt cilvēkus, kas nav musulmaņi. Par to raksta Wahington Post
Tā kā talibi Afganistānā sāk piemērot drakoniskus jaunus noteikumus sievietēm, tie ir sākuši vērsties arī pret grupu, kas neredzēja stingrus ierobežojumus, proti, afgāņu vīriešiem.
Sievietes ir saskārušās ar arvien stingrākiem ierobežojumiem attiecībā uz viņu personīgo brīvību un noteikumiem par viņu apģērbu, kopš Taliban pārņēma varu pirms trim gadiem. Bet vīrieši pilsētās lielākoties varēja brīvi turpināt darbu.
Tomēr pēdējās četras nedēļas ir radījušas būtiskas izmaiņas arī viņiem. Jaunie likumi, kas tika izsludināti augusta beigās, nosaka, ka vīriešiem jāvalkā dūres garuma bārda, liedz viņiem pēc izskata vai uzvedības atdarināt cilvēkus, kas nav musulmaņi, ko plaši interpretē kā aizliegumu valkāt džinsus, un aizliedz matu griezumus, kas ir pretrunā ar islāma likumiem, kas būtībā nozīmē īsu vai Rietumu stili. Arī vīriešiem tagad ir aizliegts skatīties uz sievietēm, kas nav viņu sievas vai radinieki.
Līdz ar to vairāk audzē bārdu, nēsā lūgšanu paklājus un atstāj mājās džinsus.
Šie pirmie nopietnie ierobežojumi vīriešiem ir bijuši pārsteigums daudziem Afganistānā, liecina virkne afgāņu, tostarp talibu pretinieki, svārstīgie atbalstītāji un pat Taliban režīma locekļi, kuri pēdējo divu nedēļu laikā runājuši telefona intervijās. Sabiedrībā, kurā vīrieša balss bieži tiek uztverta kā daudz spēcīgāka par sievietes balsi, daži vīrieši tagad prāto, vai viņiem vajadzēja agrāk runāt, lai aizstāvētu savu sievu un meitu brīvību.
“Ja vīrieši būtu pacēluši balsi, mēs arī tagad varētu būt citā situācijā,” sacīja kāds galvaspilsētas Kabulas iedzīvotājs, kurš tāpat kā citi šim stāstam intervētie runāja ar nosacījumu, ka viņš vēlējās palikt anonīms vai izmantot tikai viņu vārdus. baidoties no režīma nevēlamas pārbaudes. “Tagad visi audzē bārdu, jo mēs nevēlamies, lai mūs apšauba, pazemo,” viņš teica.
Taliban jaunie noteikumi, kas regulē vīriešus, nobāl salīdzinājumā ar ierobežojumiem, ko valdība ir noteikusi meitenēm un sievietēm, kurām joprojām ir aizliegts doties uz skolu pēc sestās klases, kurām ir liegts iestāties universitātēs un nesen tika aizliegts publiski pacelt balsi, kā arī daudzi citi noteikumi.
Taču nesen pilnvarotie reliģiskās morāles darbinieki, kas pazīstami ar saviem baltajiem tērpiem, pēdējo četru nedēļu laikā dažos Kabulas rajonos ir klauvējuši pie vīriešu durvīm, kuri pēdējā laikā nav apmeklējuši mošeju, norāda iedzīvotāji. Valdības darbinieki sacīja, ka baidās, ka viņus atlaidīs, jo viņiem nav izdevies pieaudzēt bārdu, un daži frizieri tagad atsakās tās apgriezt. Arvien biežāk vīriešu taksometru vadītāji tiek aizturēti par dzimumu segregācijas noteikumu pārkāpumiem, viņu automašīnās sēdošām sievietēm bez pavadības vai mūzikas atskaņošanu.
Jaunie likumi dod morāles policijai pilnvaras aizturēt aizdomās turamos uz laiku līdz trim dienām. Smagos gadījumos, piemēram, atkārtoti nelūdzoties mošejā, aizdomās turamās personas var nodot tiesāšanai un notiesāšanai, pamatojoties uz viņu interpretāciju par islāma šariata likumu. Par jauno noteikumu pārkāpumiem paredzēts sods ar naudas sodu vai cietumsodu. Taču cilvēkiem, kas atzīti par vainīgiem dažos pārkāpumos, piemēram, laulības pārkāpšanā, var tikt piespriesta pēršana vai nāve, nomētājot ar akmeņiem.
Amirs, iedzīvotājs, kurš dzīvo Afganistānas austrumos, sacīja, ka atbalstīja talibus līdz pēdējiem ierobežojumiem. Bet tagad viņš jūtas iebiedēts viņu morāles policijas pakļautībā.
“Mēs visi esam praktizējoši musulmaņi un zinām, kas ir obligāts vai nē. Bet ir nepieņemami pielietot spēku pret mums,” viņš teica. Viņš piebilda: “Pat cilvēki, kas ir atbalstījuši talibus, tagad cenšas pamest valsti.”
Lielākā daļa vīriešu, kas intervēti šim stāstam, dzīvo Kabulā, valsts kosmopolītiskākajā pilsētā vai citās pilsētas teritorijās. Konservatīvāku un tradicionālo Afganistānas apgabalu iedzīvotāji sacīja, ka nav pamanījuši gandrīz nekādas izmaiņas. Kāds vīrietis Helmandas lauku apvidū Afganistānas dienvidos sacīja, ka neviens viņa ciemā neuztraucas, un šādi noteikumi tur jau sen ir pieņemti. “Pagaidām morāles policija šeit nav ieradusies. Viņi koncentrējas uz pilsētām, ”viņš teica.
Jaunie ierobežojumi, šķiet, atspoguļo plašāku spēku līdzsvara maiņu Taliban iekšienē, konservatīvākajiem elementiem vai nu iegūstot ietekmi, vai cenšoties agresīvāk sevi apliecināt pilsētu teritorijās, uzskata Rietumu amatpersonas un Afganistānas Taliban kritiķi.
Tikumu un netikumu ministrijā, kas vada morāles policiju, komentārus nesniedz. Bijušais Augstākā līmeņa ierēdnis netikumu un tikumības ministrijā noliedza, ka ministrija arvien vairāk pārvēršas par ēnu tiesībaizsardzības aģentūru, sakot, ka tās galvenā atbildība joprojām ir sludināšana. Viņš vēlējās palikt anonīms, jo vairs nav pilnvarots atbildēt žurnālistiem.
Jaunie ierobežojumi sievietēm ietver aizliegumu viņām pacelt balsi, publiski deklamēt Korānu un skatīties uz vīriešiem, kas nav viņu vīri vai radinieki. Sievietēm ir jāaizklāj arī sejas apakšējā puse, kā arī jāuzvelk galvassegas, ko viņām jau bija paredzēts valkāt līdz šim.
Morāles policijas veiktās represijas pilsētu teritorijās, kur daži reliģiskie noteikumi tika reti īstenoti, ir palielinājusi sieviešu satraukumu. Vīriešiem tas ir bijis šoks.
Kāds 36 gadus vecs vīrietis autovadītājs Kabulā sacīja, ka jaunie ierobežojumi šķiet “milzīgi” un rada arvien lielākas grūtības viņa darbam. Viņa ienākumi kopš augusta beigām ir samazinājušies par 70 procentiem, viņš sacīja, daļēji tāpēc, ka talibi ir sākuši ieviest noteikumu, kas aizliedz sievietei braukt vienai ar taksometru.
Pat dažos valdības birojos ir iestājusies jauna baiļu sajūta. Bijušais talibu atbalstītājs atcerējās, kā draugam, kurš joprojām strādā režīma labā, nesen tika ieturēta alga, jo viņa bārda nebija pietiekami gara.
“Mēs dzirdam, ka dažiem ierēdņiem, kuru bārdas bija īsākas par noteikto garumu, tika liegts ienākt savos departamentos,” sacīja valdības darbinieks, kurš vēlējās palikt anonīms, jo viņam nebija tiesību runāt ar žurnālistiem.
Pēdējos trīs gadus Afganistānas sievietes bieži jutās vientuļas savās ciešanās. Dažus saniknoja viņu vīra klusēšana vai pieaugošais atbalsts Taliban, kas centās iegūt sabiedrības labvēlību, būvējot ceļus un remontējot tuneļus.
Vairākas sievietes sacīja, ka cer, ka viņu protestiem drīz pievienosies afgāņu vīrieši. “Vīrieši klusēja jau no pirmās dienas, un tas deva talibiem drosmi turpināt ieviest šādus noteikumus,” sacīja 24 gadus veca sieviete Kabulā. “Talibi beidzot zaudē vīriešu atbalstu,” viņa sacīja.
Citi ir skeptiski, vai noteikumu kritika var kaut ko mainīt.
Intervijās vairāki Kabulas iedzīvotāji sacīja, ka pēdējo nedēļu laikā ir sākuši nopietnāk apsvērt iespēju pamest valsti.
“Bet, ja šo valsti pametīs vairāk jauniešu,” sacīja kāds Kabulas iedzīvotājs, “tad nebūs nekādu cerību.”