Pēc pieciem gadiem lielveikalu plauktos vairs nebūs brūnu olu,” prognozē Henners Šēneke, lauksaimnieks un Vācijas olu ražotāju federālās asociācijas priekšsēdētājs. Kas ir šādas pārliecības pamatā, par to raksta Vēcijas medijs Bild
“Dzīvnieku labturība un ilgtspējība,” skaidro lauksaimnieks Henriks Vite, kurš sadarbojas ar Šēneki.
Kāpēc baltās olas?
Baltās vistas ir mazākas nekā brūnās vistas, tāpēc tām ir nepieciešams mazāk vietas. Brīvās turēšanas apstākļos vistai jābūt četriem kvadrātmetriem lielas vietas kustībām – neatkarīgi no svara.
Balto olu vistas dēj mazākas olas. Tas dzīvniekam rada mazāku stresu nekā L lieluma olu ražošana.
Balto olu vistiņas dēj aptuveni 500 olas 100 dzīves nedēļās, brūno olu vistiņas izdēj 380 82 nedēļu laikā.
Kamēr brūnās noknābj līdz 135 gramiem ēdiena dienā, baltās iztiek ar 15 gramiem mazāk. Tāpēc lauksaimniekiem ir jāizmanto, jāaudzē un jāpārvadā mazāk graudu.
Vites secinājums: “Tam visam ir pozitīva ietekme uz ekoloģisko līdzsvaru.”
Šēneke maijā pāriet no brūnajām olām uz baltajām. Viņš saka: “Pamazām visi uzņēmumi sekos šim piemēram.” Zemnieks jau tirgo Henrika Vites baltās olas. Savā ģimenes uzņēmumā Kutenholcā (Lejassaksija) viņš tur 14 999 baltas vistas tradicionālajā brīvajā turēšanā .
Speciālists skaidro, kādas vēl priekšrocības ir baltajām olām: “Tā kā netīrumi uz baltajām olām ir vieglāk pamanāmi, tīrot nekas netiek nepamanīts. Tas nozīmē, ka tās vienmēr nonāk lielveikala plauktā un izskatās dzirkstoši tīras”.
Vāciešiem brūnas olas garšo labāk nekā baltas
Daudziem patērētājiem būs jāpierod pie olu revolūcijas: vācieši dod priekšroku brūnām olām, nevis baltajām. Vācijas putnkopības nozares centrālā asociācija runā par attiecību 70 pret 30 procentiem. Tas ir dziļi noenkurojies cilvēku prātos, skaidro Šēneke. Kāpēc?
“Pēc kara beigām baltā vista bija rūpnieciskās būru audzēšanas simbols, savukārt brūnā vista tika attiecināta uz zemniekiem,” skaidro Šēneke. Patērētāji ir ieraduma radījumi, tāpēc viņi joprojām izvēlas iegādāties brūnas olas. “Daudzi cilvēki domā, ka brūnās ir organiskas un veselīgākas.”
Bet tas tā nebūt nav. Olu krāsu nenosaka lopkopība vai barība, bet gan vistas ģenētika. Ja apspalvojums uz ķermeņa ir balts, arī olas ir baltas. Ja tas ir sarkanīgāks, olas kļūst brūnas.