Zemnieks un vīndaris Csaba Toroks, kurš audzē olīvas Ungārijas siltajās dienvidu nogāzēs netālu no Balatona ezera, uzskata, ka viņa koki no Dienvideiropas ir atraduši veiksmīgu jaunu mājvietu, jo Eiropas klimats kļūst siltāks.
55 gadu vecais Toroks savus pirmos trīs mazos olīvkokus ieguva no Spānijas ap 2008. gadu. Divi nosaluši pirmajā ziemā, bet viens izdzīvoja, kā rezultātā Toroks gadu gaitā iegādājās vēl aptuveni 200 koku, lai iestādītu tos savā vīna dārzā Hegymagas, vulkāniskā ieplakas veidojumā ar saulainām nogāzēm, daudz lietus un bagātīgu augsni.
“Es redzu šos kokus kā neatņemamu nākotnes ainavas sastāvdaļu,” sacīja Toroks, kopā ar draugiem vācot olīvas, norādot, ka vietējais mikroklimats kokiem atbilst arvien vairāk.
Viņš ved savu ar rokām vākto olīvu ražu uz kaimiņu Slovēniju, kur tiek ražota viņa neapstrādāta olīveļļa un kuru viņš pārdod par 4500 forintiem (ap 11,3 eiro) par 0,1 litru.
Tā kā Dienvideiropu biežāk skar sausums un karstuma viļņi, apgabali, kur var plaukt olīvu birzis, šķiet, virzās uz ziemeļiem, viņš teica.
Ungārijas ziemas pēdējo gadu laikā ir kļuvušas jūtami maigākas. Eiropa ir visstraujāk sasilstošais kontinents pasaulē, pagājušajā mēnesī paziņoja Eiropas Vides aģentūra, un tai draud lielāks sausuma risks dienvidos.
Spānija, kas parasti piegādā aptuveni 40% pasaules olīveļļas, pēdējo divu gadu laikā ir cietusi no sliktas olīvu ražas karstuma viļņu un ilgstošā sausuma dēļ, dubultojot olīveļļas cenas līdz rekordaugstam līmenim.
Pagājušajā nedēļā Spānijas lauksaimniecības ministrija paziņoja, ka pirmās aplēses par šī gada ražu liecina par atveseļošanos, 2024.-2025.gadam prognozējot 1 262 300 tonnu olīvu ražošanas apjomu, kas ir par 48% vairāk nekā iepriekšējā raža.
“Vidusjūras sajūtas”
Ungārijas dienvidos, netālu no Pečas pilsētas, Gabors Stikss gadiem ilgi eksperimentē ar olīvu birzi, audzējot kokus pārdošanai. Stikss sagaida, ka visi viņa šogad izaudzētie koki tiks pārdoti līdz martam.
“Olīvkokiem patīk šis klimats… Varētu domāt, ka Ungārija nav piemērota olīvu ražošanai, bet tā ir,” sacīja Stikss.
Pat uz ziemeļiem no Ungārijas, Slovākijā, cilvēki pērk olīvkokus saviem dārziem, lai radītu “Vidusjūras sajūtu”.
Izas ciemā dārzkopības centra īpašnieks Istvans Vass šogad no Spānijas ievedis 25 autokravas olīvkoku, katru pārdodot par 300-500 eiro.
Ierodoties pircējiem, lai izvēlētos kokus, Vass brīdināja, ka pirmajā ziemā koki var ciest no mīnusu temperatūras, taču to nosegšana palīdz.
“Ārā dārzos ir iestādīti daudz olīvkoku, un tie patiešām labi tiek galā,” viņš teica.