Krievijas ekonomika piedzīvo pieaugošu galveno pasaules valūtu trūkumu Rietumu finanšu sankciju pastiprināšanas dēļ, kuras saskaņā ar Krievijas Federācijas Centrālās bankas datiem jau ir skārušas 95% valsts banku sistēmas.
Līdz 2024. gada beigām Krievija ir saņēmusi tikai aptuveni 70 miljardus ASV dolāru ārvalstu valūtas ieņēmumus dolāros un eiro, lēš Alfa Bank analītiķi, atsaucoties uz Centrālās bankas statistiku.
Saskaņā ar Centrālās bankas datiem janvārī-novembrī Krievijas eksportētāji uz ārvalstīm eksportēja preces 386 miljardu ASV dolāru vērtībā, bet gada beigās, saskaņā ar regulatora prognozēm, eksporta ieņēmumi sasniegs aptuveni 420 miljardus ASV dolāru, un tikai 18% no šīm piegādēm tiek apmaksāti dolāros un eiro – galvenajās pasaules tirdzniecības valūtās, kas saskaņā ar SWIFT datiem veido 70% no planētas tirdzniecības apgrozījuma. Saskaņā ar Centrālās bankas datiem novembrī 43% no eksporta tika apmaksāti rubļos un 38,6% “citās valūtās”, no kurām galvenā Krievijai bija Ķīnas juaņa.
Lielāko pasaules valūtu pieplūdums atbilst ekonomikas eksporta ienākumiem 90. gadu līmenī, kā tas izriet no Centrālās bankas statistikas: 66,1 miljards USD 1994. gadā, 73,7 miljardi USD 1998. gadā, 69,6 miljardi USD 1999. gadā.
Salīdzinājumam: pirms kara sākuma vairāk nekā 80% no Krievijas uzņēmumu ārvalstu valūtas peļņas nāca no dolāriem un eiro. Un to pieplūdums bija aptuveni 400 miljardi USD gadā (2021. gadā).
Reāli eksportētāji pērn saņēmuši vēl mazāk dolāru un eiro – aptuveni 50 miljardus dolāru, jo ievērojama daļa ieņēmumu ASV sankciju pastiprināšanas dēļ “iestrēga” ārvalstīs, norāda Alfa Bank. Novembrī Gazprombank, pēdējā no lielajām valstij piederošajām bankām, kas saglabāja piekļuvi dolāru maksājumiem un SWIFT sistēmai, tika pakļauta jaunai ierobežojumu kārtai. Kopā ar to “melnajos sarakstos” tika iekļautas vēl aptuveni 50 bankas, kas apkalpo ārējo tirdzniecību.
Pēc MoneyRoo teiktā, Krievijas uzņēmumi zaudēja katru trešo dolāru, kas tiem bija jāsaņem par precēm, kas tika eksportētas no valsts.Pēc Alfa Bank aplēsēm, runa ir par summu aptuveni 20 miljardu dolāru apmērā. “Tā ir ievērojama summa, kas negatīvi ietekmē uzņēmumu finansiālo stāvokli un spēju veikt turpmākās darbības, tostarp importa iepirkumus,” RBC sacīja advokātu biroja Nordic Star vadošais partneris Andrejs Gusevs.