Konfidenciāla līguma ar ASV ietvaros Dienvidkoreja pirmo reizi piegādās ieročus, ko Ukrainas spēki varēs izmantot, lai aizstāvētos pret Krievijas iebrukumu. ASV amatpersonas, kas ir iepazinušās ar darījuma nosacījumiem, laikrakstam The Wall Street Journal paziņoja, ka ASV iegādāsies 100 000 šāviņu, lai tos piegādātu Ukrainai. Ar to pietiek vairāku nedēļu spraigai cīņai.
Mēs runājam par munīciju ar 155 mm kalibru. Jau maijā ASV sāka piegādāt Ukrainai haubices M777 ar digitālu uguns vadības sistēmu, kas izmanto šādu munīciju. Ukrainas militārpersonas šīs haubices nekavējoties nosauca par ļoti efektīvām, tās ļāva novērst kaujas spēka plaisu ar Krievijas karaspēku.
Taču intensīvās kaujas Ukrainā un aktīvā ASV militārā palīdzība ir izraisījusi ievērojamu munīcijas samazināšanos amerikāņu noliktavās.
Dienvidkoreja jau iepriekš paziņoja, ka nepiegādās Ukrainai nāvējošos ieročus, proti, ar mērķi iznīcināt ienaidnieka dzīvo spēku. Līdz šim, neskatoties uz Kijivas lūgumiem, piegādes aprobežojās ar bruņuvestēm, ķiverēm, segām un medikamentiem (kopā 3,5 miljoni USD). “Mēs sniedzam Ukrainai humāno palīdzību un miermīlīgu atbalstu, solidarizējoties ar starptautisko sabiedrību, bet nekad ar nāvējošiem ieročiem vai ko tamlīdzīgu,” oktobrī sacīja prezidents Juns Suk-jeols.
Šāviņu sūtīšana caur ASV ļaus Korejai nelauzt savus publiskos solījumus un vienlaikus palīdzēt Vašingtonai, kas ir tās galvenais sabiedrotais konfrontācijā ar KTDR, raksta WSJ. Pēdējo mēnešu laikā Korejas pussalā ir palielinājusies spriedze, Ziemeļkorejai veicot vairākus spārnoto un ballistisko raķešu izmēģinājumus.
Turklāt Baltais nams nesen paziņoja, ka Ziemeļkoreja ir sākusi piegādāt Krievijai artilērijas šāviņus caur trešajām valstīm, tostarp Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīm.
Dienvidkorejas un ASV aizsardzības ministri tikās novembra sākumā un beidzot vienojās par darījumu, raksta WSJ. Tas palīdzēs Vašingtonai turpināt piegādes Ukrainai, nesamazinot pašas 155 mm lādiņu krājumus, kas augustā nokritās līdz līmenim, kas sāka radīt bažas Pentagonā. Līdz šim situācija ar inventāru ir pasliktinājusies, laikrakstam sacīja ASV amatpersonas.
Pēc WSJ publikācijas Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka vietējais uzņēmums patiešām risina sarunas ar ASV par 155 mm šāviņu pārdošanu. Taču valdības nostāja par nāvējošu ieroču piegādi Ukrainai nav mainījusies, teikts paziņojumā: “Notiek sarunas par nosacījumiem, ka ASV būs galalietotājs.”
Vasarā Polija, kas Ukrainai iepriekš bija nosūtījusi 240 padomju laikā ražotus tankus T-72, parakstīja līgumu par tanku, haubicu, raķešu sistēmu un iznīcinātāju iegādi no Dienvidkorejas par 5,8 miljardiem dolāru.