Smadzeņu MRT (Magnētiskās rezonanses tomogrāfija) ir palīdzējusi pētniekiem identificēt demences “parakstu”. Pētījums par to publicēts žurnālā ”Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.
Salīdzinot smadzeņu MRT cilvēkiem ar demenci un bez tās, pētnieki ir identificējuši precīzu “parakstu”, kas var signalizēt par cilvēka risku saslimt ar slimību piecus līdz desmit gadus pirms simptomu parādīšanās. Pateicoties agrīnai diagnostikai, ārsti var palēnināt slimības progresēšanu, izmantojot īpašus medikamentus.
Pētnieki analizēja smadzeņu MRT 1146 dalībniekiem no notiekošā Framingemas sirds pētījuma (FHS) un 513 dalībniekiem no Kalifornijas Universitātes Deivisa Alcheimera slimības pētniecības centra (UCD-ADRC). Kalifornijas kohortā 44% bija melnādainie un spāņu izcelsmes dalībnieki, savukārt Masačūsetsas projekta kohortā (FHS) pārsvarā bija baltie, kas nebija spāņi. MRI pētījumu laikā dalībnieku vecums bija vidēji no 70 līdz 74 gadiem.
“Mēs apskatījām smadzeņu MRT, kas tika veikti pirms 10 gadiem, un pēc tam sajaucām tos, lai noskaidrotu, vai mēs varam atpazīt modeli, kas atšķir tos, kuriem vēlāk attīstījās demence, no tiem, kuriem tās nebija,” sacīja pētījuma līdzautors Sudha Sešadri.
Pētnieki meklēja atšķirības smadzeņu garozas pelēkās vielas biezumā, salīdzinot dalībniekus ar demenci ar subjektiem, kuriem tās nebija, atbilstoši vecumam un dzimumam. Garoza, smadzeņu ārējais slānis, ir bagāta ar pelēko vielu un ir sadalīta daudzās funkcionālās zonās, tostarp tajās, kas ir atbildīgas par atmiņu, spriešanu, jūtām un valodu.
Pētnieki atklāja, ka rezultāti bija konsekventi visās populācijās. Kopumā biezāks neokorteksa slānis bija saistīts ar samazinātu demences risku, savukārt plānāks slānis bija saistīts ar paaugstinātu risku. Zinātnieki ir arī novērojuši saistību starp šo demences parakstu un kognitīvo funkciju. Lielāks neokortikālais biezums bija saistīts ar labāku epizodisko atmiņu un vispārējo kognitīvo funkciju Masačūsetsas grupā un labāku epizodisko atmiņu un izpildfunkciju Kalifornijas grupā.