Naftas ieguves un eksporta samazināšana, ko šogad īsteno Saūda Arābija un Krievija, ceturtajā ceturksnī radīs deficītu vairāk nekā 3 miljonu barelu apmērā dienā. Tik ievērojams naftas trūkums pasaules tirgū nav bijis vairāk nekā desmit gadus, atzīmē Bloomberg.
Abas valstis ir ieinteresētas augstās cenās: Rijādai tās vajadzīgas, lai īstenotu vērienīgas reformas, Maskavai tās vajadzīgas, lai turpinātu karu.
OPEC valstis kārtējā ceturksnī ražo vidēji 27,4 miljonus barelu dienā, kas ir par aptuveni 1,8 miljoniem barelu mazāk nekā pieprasījums, lēš kartelis savā ikmēneša ziņojumā . Ja ražošanas apjoms saglabāsies pašreizējā līmenī, plaisa starp piedāvājumu un pieprasījumu aptuveni dubultosies nākamajā ceturksnī, kad patērētājiem būs nepieciešami aptuveni 30,7 miljoni barelu dienā.
Līdz ar to komerciālās naftas rezerves pasaulē ceturtajā ceturksnī samazināsies par aptuveni 3,3 miljoniem barelu dienā, prognozē OPEC. Ja tas notiks, tas būs lielākais kritums kopš 2007. gada, saskaņā ar Bloomberg aplēsēm, kad pasaules ekonomika un līdz ar to arī naftas cenas strauji pieauga finanšu krīzes priekšvakarā.
Attīstītajās valstīs komerciālās naftas rezerves šobrīd ir par 115 miljoniem barelu zem vidējā rādītāja pēdējo piecu gadu laikā, un gada otrajā pusē tās varētu samazināties par 1,7 miljoniem barelu dienā, teikts Starptautiskās Enerģētikas aģentūras augusta ziņojumā.
Pagājušajā nedēļā Saūda Arābija paziņoja, ka līdz gada beigām pagarinās savu vidējo dienas ražošanas samazinājumu par 1 miljonu barelu. Krievija, kas pavasarī solīja samazināt vidējo dienas ieguvi par 500 000 barelu (bet, acīmredzot, to nedarīja), tad apņēmās ierobežot eksportu: no augusta – par 500 000, bet no septembra – par 300 000 barelu dienā. Pagājušajā nedēļā premjerministra vietnieks Aleksandrs Novaks sacīja, ka 300 000 barelu samazinājums ilgs līdz gada beigām.
Brent naftas cena, kas pagājušajā nedēļā svārstījās ap 91 USD par barelu, otrdien uzlēca līdz 92,35 USD. Cena sāka strauji pieaugt no jūnija beigām un kopš tā laika ir pieaugusi par vairāk nekā 27%.
Lai nodrošinātu sabalansētu budžetu un spēju īstenot kroņprinča Mohammeda bin Salmana al Sauda ambīcijas pārveidot ekonomiku, Rijādai ir nepieciešama naftas cena vismaz 85 USD par barelu, sacīja Eurasia Group analītiķis Rāds Alkadiri. Bloomberg Economics analītiķi lēš, ka gandrīz 100 USD.
Taču izejvielu cenu kāpums var atkal palielināt inflācijas spiedienu pasaules ekonomikā un novest pie benzīna cenu kāpuma ASV priekšvēlēšanu gadā, norāda eksperti. “Saūda Arābijai šobrīd Vašingtonā nav daudz draugu. Ja viņi vēlas kādu vainot par to, ka cenas pie sūkņiem atkal paaugstinās un ekonomika palēninās, viņi neapšaubāmi būs 1. mērķis,” saka Alkadiri (citēts Financial Times).
Arī Krievijas ”Ural” naftas cena pieaug un jau vairākus mēnešus pārsniedz rietumvalstu noteiktos griestus 60 USD par barelu.