Projekta LiviHeri jeb “Dzīvojam ar kultūras mantojumu” ietvaros šajā nedēļā Kuldīgā noris starptautiska restaurācijas darbnīca, kurā pulcējušies 20 amatnieki un vēsturisko ēku izzinātāji no dažādām valstīm.
Darbnīcas tēma ir “Tipiskāko bojājumu novēršana koka dzīvojamām ēkām”, kuras ietvaros tiek veikti praktiski darbi, atjaunojot pusloka frontona logu ar liektiem spraišļiem un, to iestiklojot, tiek restaurēts ēkas frontons, jumta dzegas, to vējdēļi, atjaunoti vēsturiskie apšuvuma dēļi, noņemot periodam neatbilstošos dēļus, kā arī veikta vēsturisko logu atjaunošana. Dalībnieki pārstāv tādas valstis, kā Latviju, Lietuvu, Somiju, Norvēģiju, Franciju, Indiju un pat Ekvadoru, un darbus veic nelielās grupās, kopīgi diskutējot un pieņemot lēmumus par restaurācijas procesa veikšanu.
Savukārt, ceturtdien, 8. augustā, darbnīcas ietvaros notiks izglītojošs seminārs, kurā lektori no Latvijas, Norvēģijas un Francijas dalīsies savā pieredzē, stāstot par labiem restaurācijas piemēriem savā valstī.
Darbnīcas mērķis ir apgūt tradicionālās amatniecības prasmes, kas ir nozīmīgas vēsturisko ēku vizuālā tēla saglabāšanai. Piecas dienas amatnieki praktiski apgūs kokapstrādes tradicionālās metodes, kas mūsdienās vairs tiek izmantotas tikai vēsturisku ēku atjaunošanai.
Darbnīcas ietvaros amatnieki mācīsies konstatēt tipiskākos bojājumu cēloņus, kas apdraud koka būvdetaļas, ekspertu vadībā analizēs restaurētu ēku piemērus Kuldīgas vecpilsētā, kā arī diskutēs par tradicionālo celtniecības materiālu un mūsdienīgo materiālu priekšrocībām un trūkumiem.
Šī darbnīca noslēdz projekta LiviHeri jeb “Dzīvojam ar kultūras mantojumu” īstenošanu, kam finansiāls atbalsts 85% apmērā piešķirts no Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas. Projekts ilga trīs gadus un tajā veiksmīgi sadarbojās Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas nodaļa, Renovācijas centrs “Tammela” Raumā Somijā, Turku universitāte, Gotlandes reģiona pašvaldība un biedrība “Starpnozaru mākslas grupa “Serde”” no Aizputes.
Projekts tiek īstenots ar ES Eiropas reģionālās attīstības fonda un Centrālās Baltijas programmas 20014.–2020. gadam finansiālu atbalstu.
Sekot informācijai par projekta aktualitātēm var projekta LiviHeri blogā
Tekstu sagatavoja:
Ilze Zariņa,
Projekta kontaktpersona
Kuldīgas novada pašvaldība