Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā turpinām tēmu par pergolām un vīteņaugiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Vīteņaugu klāsts nepavisam nav tik trūcīgs, kā pirmajā brīdī šķiet. Ir daudzgadīgie un ir viengadīgie, pie kuriem pieskaitāmi puķu zirņi un citas vijīgas vasaras puķes, ugunspupas, kāršpupiņas, arī ķirbjaugi, kam varen labi tīk pakāpties, ja vien tiem nedaudz piepalīdz. Tā iespējams papildināt vīteņaugu sarakstu. Reizēm tieši šīs grupas augi palīdz noslēpt kādu defektu dārzā. Turklāt daudzi no tiem pacieš noēnojumu un labi iedzīvojas arī saules neapspīdētos dārza stūros.
Daudzgadīgo vīteņaugu pulkā ne viens vien izceļas ar vairākām vērtīgām īpašībām. Piemēram, aromātiskā citronliāna ir ārstniecisks augs, izmantojamas gan ogas, gan lapas, gan dzinumi. Aktinīdijai ir ēdami augļi (garšas ziņā līdzīgi kivi, taču daudz mazāki, apmēram ērkšķogu lielumā), turklāt vīrišķie augi lepojas ar krāsainām lapām. Apaļlapu kokžņaudzēja zariņi rudenī klāti ar grezniem auglīšiem, tos iecienījuši floristi.
Kā liānas tiek uz augšu?
1. Vijīgās liānas, piemēram, aktinīdijas, kokžņaudzēji, vīteņsausserži, apvij balstu ar dzinumiem.
2. Vīnkoki un mežvīns piestiprinās pie balsta ar lapu vai pielapu pārveidnēm.
3. Vīteņhortenzija un efejas liek lietā dzinumu audu sakņveida izaugumus. Izmantojot tos kā piesūcekņus, tās stingri nostiprinās pat pie samērā gludas un cietas akmens sienas.
4. Ērkšķu liānas, piemēram, viciņu kokžņaudzējs un vīteņrozes, pie balsta pieāķējas ar dzeloņiem vai ērkšķiem.
5. Atragēnes un mežvīteņi balstu apvij ar lapu kātiem un īsvasām.
Pazīstot vīteņaugu dabu, top skaidrs, kas vajadzīgs liānai, lai tā varētu augt un vīties.