Dārziem un to iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā ar rakstu par ābelēm dzīvžogā turpinām aprakstu sēriju par augiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Otrā gada agrs pavasaris. Apgriež stumbru pāris centimetru virs otrās stieples. Sānu zarus saīsina par vienu trešdaļu, uzmanīgi noliec horizontālā stāvoklī un piesien pie pirmās stieples. Pārējos, vasarā saīsinātos zarus nogriež pie paša stumbra.
Otrā gada vasara. Pie stieples piesietie horizontālie zari ir spēcīgi sazarojuši un izdzinuši sānu dzinumus gan uz augšu, gan uz leju. Koks ir izaudzējis jaunu stumbru, kas jāpiesien pie vertikālās latas, un spēcīgus dzinumus pie otrās horizontālās stieples, kam nepieciešamas pagaidu atbalsta līstes, lai varētu tos noliekt 45 grādu leņķī tāpat kā iepriekšējā vasarā. Visus sānu dzinumus, kas izauguši pie pirmā horizontālo zaru pāra un stumbra, nogriež pēc otrās trešās lapas.
Trešā gada agrs pavasaris. Noliec augšējos, 45 grādu leņķī pārkoksnējušos zarus pie horizontālās stieples un piesien. Nogriež saīsinātos dzinumus pie stumbra un par trešdaļu saīsina tikko noliektā zaru pāra galotnes. Apakšējo zaru pāri apgriež pēc vajadzības. Horizontālo zaru saīsinātie dzinumi izaudzēs jums augļus.
Špaleras balsts. Koks uzmanīgi un sistemātiski jāapgriež, līdz tas sāk nest augļus. Horizontālie zari vasarā veidos ziedu pumpurus, un kociņam jau nākamgad būs pirmie augļi. Kaut gan atvases katru gadu jāizgriež un jāsaīsina, šis darbs ar katru gadu kļūs vieglāks. Špaleru koki katru vasaru sistemātiski jāapgriež. Ja kādu gadu to nedara, var sabojāt kociņa izskatu, un pāris gadu brīvi auguša špaleras kociņa formu, visticamāk, vairs nevarēs atjaunot. Laiku pa laikam jāpārbauda saites un jāpalaiž vaļīgāk, ja nepieciešams, lai tās neiegraužas mizā. Turpinājums sekos!