Dārziem un to iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā ar rakstu par ābelēm dzīvžogā turpinām aprakstu sēriju par augiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Pirms ķeraties pie špaleru kociņu audzēšanas, izlemiet, cik augstu ļausiet kokiem augt, no tā ir atkarīgs balstu augstums un koku izvēle. Zemai špalerai pie mājas sienas piemēroti pundurkociņi, kas špalerā negribēs augt garāki par diviem metriem. Špalera pie gruntsgabalu robežas varētu būt divus trīs metrus augsta. Augstāku špaleru stāda no visplašāk izplatītajiem augļu kokiem, kas potēti uz sējeņu potcelmiem. Jo augstāka špalera, jo grūtāk ir to aprūpēt, jo kociņu ikgadējā apcirpšana ir darbietilpīga un prasa lielu uzmanību.
Špalerai vajadzīgi tik augsti balsti, cik augstus kociņus vēlaties audzēt. Atbalstam zemē ierok dzelzs vai koka stabus ar trīs līdz piecus metrus platām atstarpēm. Topošās špaleras stiprina ar izturīgu stiepli, mietiņiem vai horizontālām latām. Pašu zemāko stiepli novelk atbilstoši augļu koku augumam 40 – 80 cm augstumā no zemes, nākamās ik pēc 35 – 60 cm. Pundurkokiem būs divas trīs horizontālās atvases, puspundurkociņiem – četras piecas. Mazākiem kokiem pirmais horizontālais balsts liekams zemāk, un atstarpēm starp šķēršļiem jābūt šaurākām.
Pie vertikālā balsta sagatavotā bedrē stāda potētus, nesazarotus augļu kociņus ar vienu taisnu stumbru (tos sauc par okulātiem). Atstarpe starp pundurkociņiem varētu būt divi trīs metri, puspundurkociņiem – trīs metri vai vairāk. Jo ciešāk kociņus stādīsiet, jo vairāk būs jāapgriež, bet, atstājot lielākas atstarpes, špalera pirmajos gados būs retāka. Turpinājums sekos!