Dārziem un to iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā ar rakstu par ābelēm dzīvžogā turpinām aprakstu sēriju par augiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Kā mazā dārzā ietilpināt visus iekārotos augļu kokus? Viens no risinājumiem ir izveidot dārzā ābeļu dzīvžogu. Ābeles mājas pagalmā ar laiku izaug lielas, aizņem daudz vietas un aizsedz gaismu. Vidēji lielas, pieaugušas un koptas ābeles vainags ir piecus sešus metrus plats, un koks izaug piecus līdz astoņus metrus augsts. Mazā pilsētas dārziņā bieži vien nav vairāk vietas kā vienam šādam kokam. Taču piemājas dārzā varētu augt viena vai divas vasaras ābolu šķirnes, rudens āboli, kas nogatavojas septembrī, un, ja saimniecībā ir vēss pagrabs, arī ziemas ābele. Noderētu pāris plūmju kociņu, viens agrs un otrs vēlīnāks, kā arī skābais vai saldais ķirsis.
Lai izvietotu augļu kociņus, nepārslogojot mazdārziņu, dārznieki meklējuši dažādas iespējas. Rietumeiropā plaši izplatīta pundurkociņu audzēšana (tie sāk ieviesties arī mūsu augļu dārzos). Turklāt augļu kokus var un vajag apgriezt, pēc patikas veidojot dažādas formas. Mazu dārzu varētu rotāt ābeļu un bumbieru kociņu špalera pie sienas vai mūra. Siltā, saulainā vietā no špaleru kociņiem var veidot dzīvžogu, kas skaisti izskatīsies, nesīs augļus un arī norobežos pagalmu no kaimiņu teritorijas. Turpinājums sekos!