Dārziem un to iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā ar rakstu par lazdu pavairošanu turpinām aprakstu sēriju par augiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Lazdas var pavairot ģeneratīvi ar sēklām (riekstiem), taču šādi izaudzētajiem sējeņiem mainās šķirnes pazīmes: brīvās apputes sēklaudži mēdz būt gan lielaugļaini, gan pilnīgi mazvērtīgi – kā paveiksies.
Lazdas parasti pavairo ar 6 – 8 mēnešus stratificētām sēklām, kuras pirms tam nedrīkst iekaltēt (stratificējot riekstus sajauc ar kūdru un notur 0…+5 °C temperatūrā). Dobē izsēj, tiklīdz atkususi augsne ( martā, aprīlī ), kamēr riekstu čaumala vēl ir ieplaisājusi, bet saknītes nav sākušas augt. Zaļie dzinumi virs augsnes parādās maijā. Dažkārt sēklas uzdīgst tikai pēc 1 – 2 gadiem. Pietiekami lielus, paliekošā vietā izstādāmus stādus var izaudzēt aptuveni 2 – 3 gados, tie visu šo laiku var palikt dobē bez pārstādīšanas. Lazdu stādi ļoti necieš apgriešanu. Tas nekas, ka sākumā tie atgādina tievas viciņas, 2. – 3. gadā tie no sakņu kakliņa pumpuriem sakuplos paši!
Var arī sēt jau rudenī, tiklīdz rieksti ienākušies, proti, pēc novākšanas tos nežāvētus uzreiz liek dobēs , tomēr šajā gadījumā ir risks, ka ziemā sējumus var izēst grauzēji. Ja sēklas neaizsargā, jārēķinās, ka daļu no tām apēdīs peles! Turpinājums sekos!
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1385″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”120″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”24″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]