Turpinot šī gada dārziem veltīto aprakstu sēriju, šoreiz par siltumnīcām un aktuālajiem darbiem šajā laikā, bet noslēgumā jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Jāsakopj siltumnīca. Vispirms jāizmet viss vecais, kas palicis no rudens. Tīrīšanai var izmantot mazgājamo šķīdumu, ko gatavo no veļas pulvera (proporcijās 100 grami uz 2 l ūdens). Ar birsti garā kātā nomazgā visas siltumnīcas konstrukcijas, arī plēvi un grīdu, pēc tam visu noskalo ar augstspiediena sūkņa strūklu, ūdenim pievienojot nedaudz kālija permanganāta. Koka konstrukcijas siltumnīcu ieteicams izkvēpināt ar speciālo sēru. Augsni 10 cm dziļumā uzirdina ar frēzi un iestrādā slāpekļa minerālmēslojumu, kas uzlabos augsni un nodrošinās aizsardzību pret zemesvēzi un drātstārpu. Darbi jāveic, kad zeme ir pilnībā atkususi un mitra.
Ja siltumnīcas vēl nav vai tā ir nolietojusies, jālūko jauna. Jābūt skaidram siltumnīcas izmantošanas mērķim. Tomātu audzēšanai pietiks ar 2 – 2,5 m augstu, bet vīnogu audzēšanai nepieciešama vismaz 4 m augsta siltumnīca.
Ilgmūžīgākas būs tērauda karkasa siltumnīcas ar cinkotām caurulēm. Karkasa savienojumiem jābūt saskrūvējamiem, nevis savienojamiem tikai ar veidgabaliem ( sabāžamām konstrukcijām). Tas nodrošinās siltumnīcas stabilitāti un noturību vējainā laikā. Siltumnīcai jābūt vēdināmai, vēlams, lai vēdlodziņi būtu ierīkoti siltumnīcas augšējā daļā: aukstais gaiss, nolaizdamies līdz zemei, paspēs sajaukties un veidot izlīdzinātu telpas temperatūru. Jo zemāka un mazāka ir siltumnīca, jo biežāk tā jāvēdina un tur grūtāk strādāt. Turklāt maza siltumnīca saulē vairāk sakarst. Izplatīts siltumnīcu pārsegums ir plēve, kuras kalpošanas laiku ietekmē sals un saule. Ieteicama ir stabilizētā plēve, kuras ražošanas procesā polietilēnam pievieno stabilizatorus, vielas, kas aizsargā materiālu no noārdīšanās saules UV staru ietekmē. Dārzkopju personiskā prakse pierādījusi, ka modernā etilvinilacetāta (EVA) plēve (biezums 180 – 200 mikroni), ja to kopj un ik gadu dezinficē, kalpo vairāk nekā desmit gadus un nemaz negrasās plīst.
Padomi. Lai siltumnīcā naktī būtu silti, ielieciet tur tvertni ar akmeņiem, smilti vai ūdeni, kas pa dienu uzsils un naktī lēnām atdos siltumu. Ja gaidāma krasa temperatūras pazemināšanās, siltumnīcu var uzsildīt ar ilgi degošajām svecēm, kas degs visu nakti. Ja gaidāms lielāks aukstums un siltumnīca ir plaša, izmanto vairāk sveču. Lielākai drošībai tās ieliek skārda spainī. Svece uzkarsē spaiņa metāla sieniņas, nodrošinot vienmērīgu siltuma izstarošanu. Šādā veidā labi noblīvētā siltumnīcā naktī temperatūru var noturēt virs nulles.