Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz tēma par komposta izmantošanu dārzā, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Komposts ir universāls mēslojums, kas satur visus nepieciešamos augu barības elementus, turklāt tas ir kā ilgtermiņa barības vielu rezerve, kas tiek uzglabāta augsnes virskārtā, kur atrodas augu saknes, no kurienes tās var iegūt nepieciešamās barības vielas, atkarībā no augu vajadzībām dažādos attīstības posmos. Lai komposts pilnībā varētu apliecināt savas brīnišķīgās īpašības, ir nepieciešams zināt tā izmantošanas pamatnoteikumus.
Komposta iestrādāšana augsnē. Komposts jāiestrādā augsnes augšējā slānī, ne dziļāk par 5 līdz 15 centimetriem, kur viegli piekļūst gaiss, kur atrodas lielākā daļa augu barojošo sakņu un kur ir visaktīvākā mikroflora. Kompostu nedrīkst atstāt uz augsnes virsmas, jo tas izžūs un zaudēs savu bioloģisko aktivitāti. To arī nedrīkst iestrādāt pārāk dziļi augsnē, kur nav pietiekami daudz gaisa, kas nepieciešams mikroflorai.
Komposta izmantošana rudenī. Negatavu kompostu, proti, tādu, kas nav pilnībā satrūdējis, iestrādā augsnē rudenī vai agrā pavasarī, ne vēlāk kā vienu mēnesi pirms sējas vai stādīšanas, lai tas paspētu pilnībā sadalīties. Rudenī kompostu iestrādā augsnes augšējā slānī un pārklāj ar mulču. Rudenī īpaši ieteicams kompostu iestrādāt ap ogulājiem un augļu kokiem. Pēdējā gadījumā komposts netiek iestrādāts ap koka stumbru, bet plašākā perifērijā, kur atrodas koku barojošās saknes. Turpinājums sekos!