Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā turpinām tēmu par mazajām arhitektūras formām dārzos, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Pergola ir stabu rindveida būve ar koka latu vai dēļu režģa pārsegumu. Ar pergolu palīdzību tiek norobežotas dažādas dārza zonas. Tās arī projektē vietās, kur nepieciešams viegls noēnojums – atpūtas laukumos, pie ieejām ēkās, automašīnas stāvvietas pārsegšanai un noēnošanai. Taču jāatceras, ka pergola neaiztur nokrišņus. Tās ieteicamais augstums ir 2,2–2,5 m, turklāt būtiski ir ievērot to veidojošo elementu savstarpējās proporcijas.
Ar vīteņaugiem apaudzēts režģis noderēs, ja vēlas padarīt interesantāku masīvu mājas sienu vai aizsegt nepatīkamu skatu aiz žoga. Šim mērķim var izmantot mežvīteņus, vīnkokus, liellapu aristolohijas, aktinīdijas u. c.
Baseini un dīķi bieži vien tiek izmantoti peldēšanai, bet tie var būt arī dekoratīvi elementi dārzā, kuros audzē ūdensaugus. To formai vajadzētu būt pēc iespējas vienkāršākai, kas labi izskatās zālienā. Šīs ūdenstilpes ieteicams izvietot starp stādījumiem, kas piemēroti augšanai ūdens tuvumā (sirdslapu bergēnija, zobainā ligulārija, prīmula, Ārendsa astilbe, dienziede, dažādas graudzāles u. c. ).
Izmantojami arī augi, kas daļēji aug ūdenī (kalmes, purva purenes un šaurlapu vilkvālītes) vai peld ūdenī (dažādas ūdensrozes, peldošie ezerrieksti, ežgalvītes u. c.), taču jāatceras, ka ūdensaugiem baseinā vai dīķī nevajadzētu aizņemt vairāk par trešdaļu no ūdens virsmas. Turpinājums sekos!