Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz nedaudz par zemes attīrīšanu no krūmiem, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Speciālisti iesaka krūmus intensīvi pļaut – vismaz trīs reizes sezonā. Pļaušanu atkārto, tiklīdz parādās jaunās atvases. Izmantojot šo metodi, gada vai divu gadu laikā iespējams atbrīvoties no kokaugiem, kas veido celmu atvases. Ja platība aizaugusi ar apsēm vai citiem sakņu atvases veidojošiem kokiem, šī metode nelīdzēs.
Cits variants – maijā vai jūnijā, kad krūmi aug visintensīvāk, tos nopļaut, aizvākt un lauku sastrādāt ar krūmu un augsnes frēzēm, ko izmanto zemes sakopšanai zem elektrolīnijām. Pēc tam tur var iesēt strauji augošus lakstaugus.
Ar herbicīdiem apsmidzina pēc pirmās appļaušanas ataugušus krūmus, kamēr nav pārkoksnējušies to dzinumi. Apstrādi veic pavasarī (maijā), kad augiem izveidojusies pietiekami liela lapu virsma. Izmantojami glifosātu saturoši preparāti, piemēram, raundaps klasiks maksimālajā devā – 6 l uz hektāru.
Ļoti jutīgi pret herbicīdiem ir vītolu dzimtas kokaugi, kas veido celmu atvases (kārkli, papeles), – tos var iznīdēt ar vienu vai divām apstrādes reizēm. Savukārt kokaugus, kuri veido sakņu atvases, glifosāti spēj iznīcināt tikai daļēji. Tāpēc pēc trim nedēļām, kad krūmāji vēlreiz cenšas celties, atvases noteikti jāapsmidzina atkārtoti tajā pašā devā.