Dārziem, to dizainam un iekārtošanai veltīto aprakstu sērijā šoreiz aizsākam tēmu par bioloģisku zemeņu audzēšanu, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Bioloģiska zemeņu audzēšana – tā nav tikai ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu nelietošana. Tas ir pasākumu komplekss – sākot ar audzēšanas vietas un šķirnes izvēli, beidzot ar bioloģiskajiem preparātiem un pareizu ogu uzglabāšanu pēc novākšanas.
Latvijā visbiežāk zemeņu audzētājiem nākas cīnīties ar pelēko puvi un bioloģiskajā saimniekošanā par augu aizsardzību un slimību ierobežošanu jāsāk domāt, jau ierīkojot stādījumu.
Vietas un augsnes izvēle un ielabošana. Vietas un augsnes izvēlē jāvadās pēc principa – pēc iespējas mazāk pelēkās puves priekšaugu. Tā kā pelēkās puves ierosinošā sēne saglabājas gan augsnē, gan uz augu atliekām, tad inficēšanās risks pieaug, ja priekšaugs bijis inficēts ar pelēko puvi.
Pelēkās puves attīstībai nepieciešams mitrums. Sēnes sporas dīgst aptuveni 12 – 18 stundas, mitrumā. Tāpēc vieta zemeņu stādījumiem jāizvēlas tāda, lai vējš spēj brīvi piekļūt augiem, nožāvējot lieko mitrumu no rīta, vai pēc lietus iespējami ātrāk. Ja tomēr vieta noskatīta aizvējā, jāpalielina attālums starp augiem – lai stādījums veidotos nesabiezināts. Turpinājums sekos!