Pirms dažām dienām Bosniju skāra stiprs lietus, izraisot zemes nogruvumus un pēkšņus plūdus. Vismaz 20 cilvēki gāja bojā. Tagad parādās turpmākas sekas.
Papildus miljardiem eiro nodarītajiem zaudējumiem valsts infrastruktūrai, tagad pastāv ekoloģiskas katastrofas draudi. Jo: Neretva, 225 kilometrus garā upe, kas citkārt ar smaragdzilo ūdeni piesaista daudzus tūristus, tagad ir tumši brūna – un pilna ar atkritumiem!
Lietus dēļ upē ir ieskalotas daudzas tonnas atkritumu, tostarp plastmasa, automašīnu riepas, būvmateriāli, sadzīves priekšmeti un daudz šķembu.
Iemesls: Bosnijā nav funkcionējošas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas. Praktiski viss nešķirots tiek nosūtīts uz poligoniem vai izmests dabā, kā rezultātā veidojas ļoti toksisks atkritumu kokteilis .
Daži eksperti atkritumu slāņa biezumu vērtē ap vienu metru. Sliktākajā gadījumā pastāv pat Horvātijas Adrijas jūras piesārņojuma risks! Kā vēsta horvātu dienas laikraksts Slobodna Dalmacija, iedzīvotāji jau sūdzas par stipru smaku.
Neretva paceļas uz dienvidiem no Zelengoras kalniem, kas atrodas valsts dienvidaustrumos. No turienes upe vijas uz Mostaru, pilsētu ar aptuveni 115 000 iedzīvotāju. Neretva plūst cauri Horvātijai pēdējos 22 kilometrus un pēc tam ieplūst Adrijas jūrā – populārā atpūtas reģionā visā Eiropā.
Horvātijas kalnu glābšanas dienesta (HGSS) glābēji vairāk nekā nedēļu pēc spēcīgajām lietavām joprojām cīnās cauri atkritumu masām ar piepūšamām laivām, meklējot pazudušos cilvēkus.
Viens no glābējiem vietējiem medijiem sacīja, ka viņu dzīvībai draud briesmas: “Tas ir bīstami. Asi priekšmeti var sabojāt laivu, un starp atkritumiem bieži parādās arī gāzes baloni, kas var eksplodēt.
Glābēji valstī šobrīd ar ekskavatoru palīdzību cenšas izvest no upes pēc iespējas vairāk atkritumu. Dambis joprojām nodrošina, ka atkritumu paklājs nesasniedz Mostaru un Adrijas jūru.
Taču laikam ir nozīme, eksperti baidās, ka spiediens uz dambi kļūs pārāk liels un nāksies atvērt slūžas, kas arī liktu atkritumiem peldēt tālāk lejup pa straumi.
Vēl viena problēma: Neretvas krastos daudz atkritumu iestrēgst niedrēs, tāpēc biologi baidās par upes piekrastes iedzīvotāju veselības kaitējumu. Ietekmi uz zivju populācijām pašlaik ir grūti prognozēt.
Tāpēc Bosnijas vides asociācijas ir lūgušas starptautisku palīdzību atkritumu apglabāšanā. Var paiet ilgs laiks, līdz Neretva atgūs koši zilo krāsu…