Aicinām apmeklēt starptautisku laikmetīgās mākslas izstādi “Wild Rubber Duck”, kas līdz šīs nedēļas beigām skatāma kustības “Free Riga” nesen atdzīvinātās Dzirnavu 27 (D27) ēkas pirmajā stāvā. Izstādi veidojuši vienpadsmit jaunie mākslinieki no Austrijas, Beļģijas, Nīderlandes, Vācijas un Latvijas.
Māksliniekus – Lena Schwingshandl, Alexandra Mitterhuber, Lāsma Ansone, Ernests Austriņš, Jarne Quintiens, Kristaps Gedušs, Edgars Poika, Gatis Erdmanis, Arvis Kantiševs, MINT, Matīss Zavickis – vieno kopīgs redzējums par mākslu, draudzība, kā arī mežonīgums. “Esam jauni un nepieradināti, gluži kā mežonīgas gumijas pīles”, saka izstādes kurators un dalībnieks Ernests Austrinš.
Mākslinieki izstādes sagatavošanai daļēji lietojuši D27 atrastos/atraktos materiālus un faktus, kā arī paši sagatavojuši telpas, kas līdz tam vairākas ziemas stāvēja neizmantotas.
“Fakti ir mums apkārt, tie ir mūsos un par mums. Tie plūst līdzi laikam, telpai un mūsu iekšējiem dzīvniekiem. Daļa no mūsu uztvere ir būvēta no faktiem. Ritenis ir apaļš, un tas ir tas, ko mēs sagaidām redzēt zem mašīnas. Bet aizvien vairāk cilvēki iepazīstas ar izpratnes, uztveres, domāšanas un radīšanas principiem, kas ir ārpus saprašanas apvāršņa. Tev ir jāklausās sevī, kam tu tici un kam nē. Bet dažkārt, kad tu kaut kam netici, tu kļūsti par dzīvnieku; no citu skatupunkta – mazu mežonīgu dzīvnieku. Un tad dzīvnieki meklē atbildes – vai ir nepareizi būt mežonīgam, vai nepareizi ir būt neīstajā krātiņā? Ir jābūt trešajam variantam”, saka Ernests Austriņš.
Par D27
D27 ir jaunākā no kustības “Free Riga” atdzīvinātajām ēkam. Pēdējie īrnieki namu Dzirnavu ielā 27 pameta pirms 2 gadiem. Kopš vasaras sākuma, vienojoties ar ēkas īpašniekiem, tajā patvērumu radušas mākslinieku studijas, radošās darbnīcas un kopstrādes telpa. Ik nedēļu D27 notiek koncerti, izstādes, sabiedrības izglītošanas pasākumi, mēģinot dot jaunu dzivi ne tikai telpam, bet ari ēkā atrastajām mēbelēm, priekšmetiem un liecībām par bijušo iemitnieku dzivi.
Gandrīz katra piektā ēka Rīgas centrā ir tukša. Kustiba FREE RIGA tās atdzīvina, pārvēršot par sabiedrībai noderīgu, publisku telpu. Mēs vienojamies ar ēku īpašniekiem un atveram tās radošu un sabiedrisku iniciatīvu darbībai uz laiku, kamēr ēka netiek izmantota. FREE RIGA palīdz iniciatīvam iegūt telpas par simbolisku samaksu un piedalīšanos ēkas uzlabošanā, bet īpašniekiem – atbalstu ēkas uzturēšanā un iedzīvināšanā.
Izstādes “Wild Rubber Duck” kurators
Ernests Austriņš