Sikspārņi ir zināmi kā ļoti patogēnu vīrusu, piemēram, Marburgas, Ebolas un Nipahas, avoti, un tiek uzskatīts, ka tie ir smaga akūta respiratorā sindroma koronavīrusa 2 (SARS-CoV-2), COVID-19 pandēmijas izraisītāja, iemesls.
Vaithedas institūta un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (abi ASV) zinātnieku komanda atklāja, ka sikspārņu fibroblasti (saistaudu šūnas) ļauj tiem pretoties SARS-CoV-2 vīrusam, neizraisot smagu iekaisumu. Darba rezultāti tika publicēti žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Zinātnieki paskaidroja, ka tad, kad vīrusi iekļūst šūnās, pirmie pārkonfigurē savus mehānismus, lai radītu vīrusu daļiņas. Lielākajai daļai dzīvnieku imūnsistēma aktivizē savu iedzimto reakciju, lai cīnītos ar infekciju, bet dažreiz tas izraisa pārmērīgu iekaisumu un audu bojājumus. Turpretim sikspārņiem šis process notiek atšķirīgi, ļaujot tiem pārnēsāt SARS-CoV-2 un Ebolu bez nopietnām sekām veselībai.
Pētījumā zinātnieki salīdzināja sikspārņu un cilvēka šūnu reakciju uz koronavīrusa infekciju. Tika konstatēts, ka sikspārņu fibroblasti nerada infekciozas vīrusa daļiņas, lai gan replicē vīrusa RNS. Elektronu mikroskopija parādīja, ka šajās šūnās nav nepieciešamo struktūru, lai vīruss varētu vairoties.
Turklāt pētnieki atklāja, ka pirms inficēšanās sikspārņiem jau ir aktivizēti īpaši pretvīrusu gēni, kas kontrolē interferonu ražošanu, olbaltumvielas, kas stimulē imūnreakciju. Tas ļauj viņu ķermenim ātri nomākt vīrusus. Tomēr šī aizsardzības sistēma nav universāla – sikspārņu šūnas ir neaizsargātas pret dažiem citiem vīrusiem, piemēram, Zikas vīrusu.