2020.–2021. gadā, kad pasaule cīnījās ar Covid pandēmiju, ASV Aizsardzības ministrija veica dezinformācijas kampaņu Filipīnās un vairākās citās jaunattīstības valstīs. Mērķis bija iedragāt uzticību vakcīnai un aizsardzības līdzekļiem pret vīrusu, ko Ķīna sāka masveidā piegādāt. ASV armija bažījās, ka Pekinas “covid diplomātija un propaganda” ļaus tai piesaistīt sabiedrotos un tādējādi veiksmīgāk īstenot savas reģionālās ambīcijas, ziņo Reuters
Pentagona slepenās operācijas izmeklēšanas ietvaros aģentūra intervēja vairāk nekā 25 esošās un bijušās ASV amatpersonas, aizsardzības darbuzņēmējus, sociālo mediju analītiķus un akadēmiskos pētniekus. Konkrēti, tā atrada vismaz 300 Twitter kontus (tagad X), kas atbilst aprakstam, ko sniedza bijušais ASV militārpersonas, kas bija pazīstams ar operāciju Filipīnās. Gandrīz visi tika izveidoti 2020. gada vasarā, un tiem bija mirkļbirka #Chinaangvirus (“Ķīna ir vīruss”).
Piemēram, vienā tipiskā tvītā 2020. gada jūlijā bija teikts: “COVID nāca no Ķīnas, un VAKCĪNA arī nāk no Ķīnas, neuzticieties Ķīnai.” Cits rakstīja: “No Ķīnas individuālie aizsardzības līdzekļi, maskas, vakcīna: FAKE. Bet koronavīruss ir īsts.”
SARS-CoV-2 koronavīruss, kas izraisa Covid, parādījās Ķīnā 2019. gada beigās un sāka strauji izplatīties visā pasaulē 2020. gada sākumā. Sacensībās “kurš visātrāk var izveidot vakcīnu pret Covid” pieteicās lielākās valstis: Ķīnā un Krievijā tās tika apstiprinātas 2020.gada vasarā, gada beigās amerikāņu kompānijas paziņoja par veiksmīgu vakcīnu izveidi. Ķīna ātri izveidoja savas Sinovac vakcīnas piegādes ārvalstīs.
Lai veiktu psiholoģiskas operācijas ārzemēs, Pentagonam parasti ir jāsaņem Valsts departamenta apstiprinājums. Taču tālajā 2019. gadā Marks Espers, toreizējā prezidenta Donalda Trampa aizsardzības ministrs, izdeva slepenu rīkojumu izvirzīt Ķīnas un Krievijas konfrontācijas prioritāti līdz aktīvas kaujas līmenim. Tas, kā arī dažas Kongresa atļaujas ļāva Aizsardzības ministrijai pēc tam uzsākt propagandas operāciju pret Ķīnas vakcīnu, apejot Valsts departamentu.
Pentagona pretvakcinācijas kampaņa sākās 2020. gada pavasarī un izplatījās ārpus Dienvidaustrumāzijas uz Vidusāzijas un Tuvo Austrumu valstīm, kurām arī Ķīna sāka piegādāt vakcīnas un preces cīņai pret vīrusu, vēsta Reuters.
Pēc Džo Baidena stāšanās amatā 2021. gada janvāra beigās sociālo mediju vadītāji brīdināja jauno administrāciju, ka Pentagons izplata dezinformāciju par Covid. Pavasarī Baltais nams aizliedza runas par vakcināciju, tostarp pret konkurējošām vakcīnām, un Pentagons sāka iekšēju izmeklēšanu, atklāja Reuters.
Ķīna arī izplatīja dezinformāciju par ASV. Jau 2020. gada martā dažas Ķīnas amatpersonas sāka nepamatoti apgalvot, ka vīrusu Ķīnā varēja ievest kāds amerikānis, kurš 2019. gadā ieradās Uhaņas pilsētā, lai piedalītos starptautiskās militārpersonu sporta sacensībās. Tika arī apgalvots, ka vīruss tika izveidots militārajā laboratorijā Fortdetrikā, Merilendā. Kā ziņo ASV Tieslietu ministrija, Ķīnas izlūkdienesti sociālajos tīklos izveidojuši arī viltus kontus, lai izplatītu versiju par šo laboratoriju.
Atbildot uz Reuters izmeklēšanas pieprasījumu, Pentagons paziņoja, ka tas veic “plašu operāciju klāstu, tostarp operācijas informācijas vidē, lai cīnītos pret ienaidnieka ļaundabīgo ietekmi”, ziņo South China Morning Post . ASV Aizsardzības departaments nodrošina nacionālo drošību, “tostarp ierobežojot [Ķīnas] dezinformācijas izplatību”, piebilda departamenta pārstāve Liza Lorensa. Baltā nama amatpersona laikrakstam sacīja, ka viņi joprojām analizē izmeklēšanā sniegto informāciju.
Šādas darbības nav attaisnojamas, un Dārtmutas koledžas Geiselas Medicīnas skolas infekcijas slimību speciālists Daniels Lūsijs aģentūrai Reuters sacīja: “Esmu ārkārtīgi noskumis, vīlies un sarūgtināts, ka ASV valdība tā rīkojas.”