Kanāla CNN žurnālisti ekskluzīvi apmeklēja slepenu Ukrainas militāro bāzi, kur karavīri izmēģina jūras bezpilota lidaparātus, kas uzbrūk okupētajai Krimai un Melnās jūras flotes Krievijas karakuģiem. Iepriekš Ukrainas virszemes droni sabiedrībai netika rādīti.
Kā ziņo CNN, šī bāze atrodas “slepenā ezera” krastā. Arī militāristi, kas ir iesaistīti šīs bāzes darbā, ievēro noteiktus drošības pasākumus: viņi telekanālam atteicās nosaukt savus vārdus un dienesta pakāpes. Tomēr viņi žurnālistiem parādīja bezpilota lidaparātus, kas ļauj Ukrainas bruņotajiem spēkiem veikt triecienus Krievijas karakuģiem Melnajā jūrā un objektiem Krimā.
CNN pētītais drons ir veidots kā plata kanoe (maza airu laiva) un ir aptuveni piecus metrus garš. Arī šādi droni sver līdz tonnai, spēj pārvadāt līdz 300 kg sprāgstvielu, to darbības rādiuss ir 800 km un maksimālais ātrums 80 km/h.
Viens no karavīriem, kurš sevi pieteica kā “Haizivs”, žurnālistiem demonstrēja arī pārnēsājamu jūras dronu vadības centru: tas ir melns portfelis ar vairākiem monitoriem, svirām, kursorsvirām un pogām ar vāciņiem ar uzrakstiem – piemēram, “sprādziens”.
Viens no bezpilota lidaparāta izstrādātājiem, kas vēlējās palikt anonīms, CNN sacīja, ka Ukraina sāka būvēt savus jūras bezpilota lidaparātus tikai pēc visaptverošā kara uzliesmojuma. Viņš atzīmēja, ka tie ir pilnībā izstrādāti un samontēti Ukrainā. Pēc izstrādātāja domām, ukraiņiem ir ļoti svarīgi, lai viņiem būtu savi jūras droni, jo Krievija jūrā ir pārāka par Ukrainu.
CNN avoti Ukrainas bruņotajos spēkos apstiprināja, ka jūlija vidū Krimas tiltam uzbruka Ukrainas jūras kara flotes bezpilota lidaparāti (toreiz uz tilta sabruka viens no laidumiem un gāja bojā divi cilvēki), kā arī Melnās jūras kara flotes flagmanim Admiral Makarov Sevastopoles ostā 2022. gada oktobrī (vai kuģis ir guvis bojājumus, nav zināms) Pēc sarunu biedru teiktā, šīs diversijas darbības uzraudzīja Ukrainas Drošības dienests (SBU).
Kā atzīmēja drona izstrādātājs, krieviem ir “ļoti grūti trāpīt tik mazam dronam”, jo to ir grūti atklāt, un to ātrums šobrīd “pārsniedz jebkura jūras spēku kuģa ātrumu Melnās jūras reģionā”. Kanāls atzīmē, ka šo dronu lielais ātrums izskaidro, kā, piemēram, tiem izdevies nemanot aizlidot uz Krimas tiltu un tam trāpīt.
“Es domāju, ka paies pieci līdz desmit vai vairāk gadi, pirms krievi spēs efektīvi cīnīties pret šāda veida tehnoloģijām,” uzskata izstrādātājs.
Viņš sacīja, ka šie bezpilota lidaparāti arī liek Krievijas kuģiem doties dziļāk Melnajā jūrā, neļaujot tiem uzbrukt Ukrainai un padarot tādas pilsētas kā Odesa “drošākas”. “300, 400, 600 kilometri (no kurienes Krievijas kuģi atiet Melnajā jūrā) ir liels attālums, kas padara dažas operācijas neiespējamas un apgrūtina citas,” sacīja avots