Krievija masveidā zaudē savu ekipējumu kaujas laukā Ukrainā. Rietumu sankcijas neļauj okupantiem saražot pietiekami daudz tanku, lai novērstu aizsardzības nepilnības. Tas teikts Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra (CSIS) ziņojumā, raksta CNN.
Viņi uzskata, ka kaujas lauka upuru un Rietumu sankciju dēļ Krievijas armija ir panīkusi, taču Maskavai joprojām pietiks ugunsspēka, lai turpinātu karu Ukrainā.
Kuri tanki “iziet” visvairāk
Ziņojuma autori min pārsteidzošus Krievijas zaudējumu skaitu – gandrīz 10 000 pamataprīkojuma vienību: tankus, kravas automašīnas, artilērijas vienības un dronus.
“Krievijas armijas kvalitāte modernā aprīkojuma ziņā, visticamāk, samazināsies, vismaz īstermiņā,” teikts ziņojumā.
Tiek atzīmēts, ka Krievija Ukrainas kara gadā zaudēja no 1845 līdz 3511 tankiem. Lielākā daļa zaudējumu tika reģistrēti modernizēto T-72B3 galveno kaujas tanku vidū.
Nīderlandes izlūkdienesta vietne Oryx norāda, ka tai ir vizuāli pierādījumi par vairāk nekā 500 T-72B3 variantiem, kas ir iznīcināti, bojāti, pamesti vai sagūstīti.
Rietumu amatpersonas apstiprina, ka Krievija ekipējuma ziņā krietni atpaliek. Turklāt iebrucēji kaujas laukā izmanto T-55 tankus, kas armijā tika ieviesti 1948.gadā
Sankcijas žņaudz ražošanu
Ziņojumā CSIS uzsver, ka viena Uralvagonzavod tanku rūpnīca var saražot aptuveni 20 tankus mēnesī. Bet Krievija katru mēnesi Ukrainā zaudē vidēji gandrīz 150 visu veidu tankus.
Vērts piebilst, ka Krievija savus vecos tankus remontēs un atgriezīs dienestā, jo tai vienkārši nav resursu jaunu radīšanai. Rietumu sankciju dēļ okupanti nevar dabūt modernas tanka montāžai nepieciešamās rezerves daļas un instrumentus.
Tādējādi sankcijas liedz Krievijai piekļuvi optiskajām sistēmām, lodīšu gultņiem un darbgaldiem. Jo īpaši attiecībā uz optiskajām sistēmām Krievija pirmskara ražošanas laikā paļāvās uz Francijas importu.
Turklāt 55% no pirmskara gultņu piegādēm bija no Eiropas un Ziemeļamerikas. Tā kā šie avoti tagad ir zaudēti, Krievija var mēģināt kompensēt iztrūkumu, piegādājot vietējo produkciju vai zemākas kvalitātes importu no Ķīnas vai Malaizijas. Tā vai citādi Krievija nevar iegūt tādu kvalitāti, kāda tai bija pirms kara.
Reportieri piebilst, ka Rietumu komponentu zudums ir jūtams ne tikai tankos. Pilotējamiem un bezpilota lidaparātiem, raķetēm un elektroniskām kara iekārtām ir nepieciešamas modernas, augsto tehnoloģiju detaļas, tostarp mikroshēmas, kuras Krievija nevar iegūt no vietējiem piegādātājiem.
Ar to karš nebeigsies
Neskatoties uz ārprātīgajiem ienaidnieka zaudējumiem, karš turpināsies. Krievija joprojām saglabā skaitlisko pārsvaru pār Ukrainu, jo tai ir lielas rezerves.
“Krievijas militārais potenciāls joprojām ir ievērojami pārāks par Ukrainas potenciālu lielākajā daļā aspektu, tostarp cilvēku, gaisa, sauszemes un jūras spēku,” teikts ziņojumā.
Analītiķi ir aprēķinājuši, ka 2023. gada februārī kopējais Kremļa rīcībā esošo lidmašīnu skaits bija 13 līdz 15 reizes lielāks nekā Kijevā. Krievijai ir gandrīz 7-8 reizes vairāk tanku un 4 reizes vairāk bruņu kaujas mašīnu, un tās flote ir 12-16 reizes lielāka nekā Ukrainas flote.
Skaitliskās priekšrocības ļaus Maskavai nākamā gada laikā uzsākt nodiluma karu. Tāpēc, lai kompensētu Krievijas skaitlisko pārsvaru, ir vitāli svarīgi, lai Rietumu valstis piegādātu Ukrainai tehnoloģiski pārākus ieročus.