Krievijas iebrukums Ukrainā pērnā gada februārī šokēja visus, raksta Niks Patons Volšs, CNN starptautiskās drošības redaktors.
Un tie, kuri uzskatīja Maskavu par pietiekami prātīgu, lai neveiktu tik liela mēroga un neapdomīgas darbības. Un tie, kas ticēja, ka Krievijas militārpersonas dosies pāri zemei ar 40 miljoniem cilvēku un 10 dienu laikā sāks tīrīšanas operācijas. Un tie, kas domāja, ka viņiem piemīt tehniskās un izlūkošanas spējas, lai paveiktu vairāk, nekā nejauši bombardētu civilās teritorijas ar novecojušu artilēriju; ka Kremļa armija kļuvusi perfektāka pēc tam, kad tā 90. gados nolīdzināja līdz ar zemi Grozniju Čečenijā.
Un, visbeidzot, tie, kas uzskatīja, ka 2022. gadā nebija iespējams neapdomīgi apdraudēt cilvēkus ar kodolbumbām, jo to radītā iznīcināšana ir nāvējoša visiem planētas iedzīvotājiem.
Tomēr, pienākot 2023. gadam, Eiropa paliek ar virkni zināmu nezināmo, kas vēl 2022. gada janvārī nebija iedomājami.
Atgādinām, ka bruņotie spēki, kas savulaik tika uzskatīti par trešajiem pasaulē pēc varenības, iebruka sava mazākā kaimiņa teritorijā, kam pirms gada labi veicās galvenokārt informācijas tehnoloģiju un lauksaimniecības jomā.
Krievija iztērēja miljardus dolāru, lai modernizētu savu militāro spēku, taču tā lielā mērā izrādījās fikcija. Tā atklāja, ka tās piegādes ķēdes nedarbojas dažu desmitu kilometru attālumā no viņas pašas robežas; ka tās vērtējums par Ukrainu, kurai izmisīgi nepieciešama atbrīvošanās no sava “nacisma”, ir izkropļots produkts no cilvēkiem, kuri baro prezidentu – Vladimiru Putinu – ar to, ko viņš vēlējās dzirdēt pandēmijas izolācijas laikā.
Krievija tāpat satikās arī ar Rietumiem, kas nebūt nav sašķelti un ieturēti, gluži otrādi, labprāt nosūtīja daļu savas munīcijas uz savu austrumu robežu.
Rietumu amatpersonas var būt pārsteigtas arī par to, ka Krievijas sarkanās līnijas, šķiet, nemitīgi mainās, Maskavai apzinoties, cik ierobežotas ir tās spējas, kas nav saistītas ar kodolenerģiju. Nekam no tā nevajadzēja notikt. Tātad, kas Eiropai būtu jādara un, kam jāsagatavojas tagad, kad tas ir noticis?
Galvenais ir tas, cik negaidīti vienoti Rietumi ir izrādījušies. Neraugoties uz šķelšanos Irākas jautājumā, šķelšanos par Sīriju un daļēju nevēlēšanos tērēt drošībai 2% no IKP, ko ASV jau sen prasīja no NATO dalībvalstīm, Eiropa un ASV Ukrainā rīkojās pēc viena un tā paša scenārija. Reizēm Vašingtona varēja šķist piesardzīgāka, un bija arī autokrātiski izņēmumi, piemēram, Ungārija. Taču pāreja notiek uz vienotību, nevis uz atvirzīšanos. Tas ir diezgan negaidīti.
Paziņojumi, ka Krievija jau ir zaudējusi karu, joprojām ir pāragri. Ir faktori, kas joprojām var novest pie strupceļa tās labā vai pat pagrieziena punktā. NATO var zaudēt pacietību vai nervus par ieroču piegādēm un meklēt ekonomisku iespējamību ilgtermiņa drošības jomā, uzstājot uz Kijivai neizdevīgu mieru. Bet šobrīd tas šķiet maz ticams.
Krievija ir ierakusies Dņepras austrumu krastā Ukrainas dienvidos, un tai ir priekšrocība, ka Doņeckas un Luhanskas frontes Ukrainas austrumos atrodas tuvāk tās robežai.
Tomēr tās problēmas ir milzīgas: tās slikti apmācītais, piespiedu kārtā iesauktais personāls, saskaņā ar Putina aplēsēm, veido 77 000 frontes līnijas karavīru. Tā piedzīvo grūtības ar munīciju un regulāri saskaras ar atklātu iekšēju kritiku par savu ziemas apgādes sistēmu.
Ukraina atrodas savā teritorijā, tās morāle joprojām ir augsta, un Rietumu ieroči turpina ierasties. Kopš Maskavas izkaisītie spēki Harkivas apkārtnē, kur to piegādes līnijas pārgrieza gudrākie Ukrainas spēki, septembrī sabruka, dinamika visu laiku ir bijusi pret Maskavu.
Krievijas sakāves izredzes slēpjas tajā, ka tā ātri neuzvarēja vājāku pretinieku. Gandrīz kā papīra tīģeris Krievijas bruņotie spēki gadu desmitiem ilgi cīnīsies, lai atgūtu vismaz tādu pašu statusu kā NATO.
Šeit slēpjas, iespējams, lielākais Kremlim nodarītais kaitējums: gadu ilgās pūles, kas pavadītas, lai atjaunotu Maskavas kā gudra, asimetriska pretinieka reputāciju ar konvencionālajiem spēkiem, kas to atbalsta, iztvaikoja aptuveni sešus mēnešus ilga viduvēja un bezjēdzīga kara laikā.
Kodolspēku jautājums joprojām ir aktuāls, galvenokārt tāpēc, ka Putinam patīk regulāri uz to atsaukties. Bet arī šeit draudi Krievijai ir mazinājušies. Pirmkārt, NATO sūta nepārprotamus signālus par konvencionālo iznīcināšanu, ko tās spēki izraisītu, ja tiktu izmantota jebkāda veida kodolierīce. Otrkārt, Krievijas sabiedrotās Indija un Ķīna ātri novērtēja tās zaudējumus un publiski nosodīja Maskavas kodolretoriku. (Viņu privātās ziņas, iespējams, bija asākas).
Visbeidzot, Maskavai paliek jautājums, uz kuru neviens nekad nevēlēsies uzzināt atbildi: ja tās tanku dīzeļdegvielas piegādes ķēdes 60 kilometru attālumā no robežas ir pārtrauktas, tad kā viņi var būt pārliecināti, ka poga darbosies, ja Putins neprātīgi stieps roku, lai noklikšķinātu uz tās? Kodolvalstij nav lielākas briesmas kā konstatēt, ka tās stratēģiskās raķetes un atriebības spējas nedarbojas.
Neraugoties uz Krievijas taustāmo lejupslīdi, Eiropa neatbalsta lielākas drošības laikmeta iestāšanos. Aicinājumi palielināt izdevumus aizsardzībai kļūst arvien skaļāki un uzklausīti, pat ja tie nāk laikā, kad Krievija, kas gadu desmitiem ir bijusi Eiropas drošības noteicošā problēma, izrāda sevi mazāk draudoša.
Eiropa saprot, ka tā nevar būt atkarīga no drošības jautājumiem tikai no ASV un tās mežonīgajām svārstībām starp politiskajiem poliem.
Tikmēr Putina savtīgajā un maldīgajā mēģinājumā atdzīvināt carisko impēriju, gājuši bojā tūkstošiem nevainīgu ukraiņu. Plašāk runājot, autoritārisms ir atmaskots kā postoša sistēma.
Tomēr no šī fiasko iznāca kaut kas labs. Eiropa saprot, ka tai nekavējoties jāatbrīvojas no atkarības no Krievijas gāzes un ilgtermiņā – no ogļūdeņražiem kopumā, jo ekonomiskā atkarība no diktatoru fosilā kurināmā nevar nodrošināt ilgtermiņa stabilitāti.
Tātad, kā Rietumiem būtu jārīkojas ar Krieviju, kas Ukrainā ir cietusi kolosālu ”sejas zaudējumu” un sankciju dēļ lēnām nīkuļo ekonomiski? Vai mums jābaidās no vājās Krievijas, vai tā ir tikai vāja? Tas ir zināms nezināmais, ar ko Rietumiem ir jācīnās. Bet tas vairs nav tik briesmīgs jautājums.
Vairāk nekā 70 gadus Krievija un Rietumi ir turējuši pasauli abpusēji garantētas iznīcināšanas varā. Tā bija pasaule, kuras pamatā bija bailes. Taču bailēm no Maskavas ir pakāpeniski jārimst, un līdz ar to pastāv arī kļūdainu aprēķinu risks. Turklāt ir mazāk biedējoša perspektīva: Krievija — tāpat kā daudzas agrākās autokrātijas — varētu izzust, iedragājot tās neveiklā paļaušanos uz iekšējām bailēm.
Eiropas izaicinājums šobrīd ir tikt galā ar Krieviju, jo tā nonāk neatgriezeniskas lejupslīdes stāvoklī. Mierinājums ir tāds, ka, nenovērtējot Maskavas iespējamo ļaundabīgo darbību, Eiropa riskē pārvērtēt savu kā joprojām pastāvoša apdraudējuma potenciālu.