ASV militārās palīdzības paketes Ukrainai pēdējos mēnešos ir bijušas mazākas, jo sarukuši ieroču un aprīkojuma krājumi, ko Pentagons ir gatavs nosūtīt Kijevai no saviem krājumiem. Pārmaiņas notiek saistībā ar bažām par ASV militārās gatavības ietekmi, jo ASV ieroču ražotāji cenšas panākt milzīgo pieprasījumu, ko radījis karš pret Krieviju. Par to ziņo CNN
Trūkums nozīmē, ka Baidena administrācijai joprojām ir pieejami 6 miljardi dolāru, lai apbruņotu un aprīkotu Ukrainu, bet Pentagonam trūkst inventāra, ko tā būtu gatava piegādāt vairāk nekā divus gadus ilgstošajā karā, CNN sacīja divas ASV amatpersonas.
“Runa ir par krājumiem, kas mums ir mūsu plauktos, par to, ko [ukraiņi] lūdz, un par to, vai mēs varam apmierināt šos pieprasījumus ar to, kas mums ir pašlaik”, neietekmējot savu kaujas gatavību, sacīja viena no amatpersonām.
Saskaņā ar Pentagona preses sekretāra ģenerālmajora Peta Raidera teikto, Pentagons ir lūdzis Kongresam piešķirt vairāk laika šīs naudas iztērēšanai, pirms beigsies tās izmantošanas termiņš septembra beigās. Tas ir krass apvērsums no pagājušās ziemas, kad administrācija lūdza likumdevējus piešķirt papildu finansējumu, lai atbalstītu Ukrainu pret Krievijas iebrukumu.
“Arī papildināšana ir problēma,” sacīja amatpersona. ASV paplašina galveno preču, piemēram, 155 mm munīcijas un raķešu sistēmu Patriot, ražošanu, lai apgādātu Ukrainu un papildinātu ASV krājumus. Bet tas ir gadiem ilgs process, kas ātri neapmierinās pieaugošo pieprasījumu.
Pirms kara Ukrainā ASV katru mēnesi saražoja aptuveni 15 000 155 mm artilērijas šāviņu. Atverot jaunas rūpnīcas un ražošanas līnijas, ASV tagad saražo 40 000 šāviņu mēnesī. Taču joprojām būs vajadzīgs vairāk nekā gads, līdz Pentagons katru mēnesi sasniegs savu mērķi — 100 000 šāviņu. Ražošanas palielināšanas process norit pēc grafika, taču process prasīs vairākus gadus, un būs nepieciešamas jaunas iekārtas, paplašinātas rūpnīcas un Kongress, kas vēlas piešķirt naudu.
Ukraina izjūt krājumu deficīta ietekmi, norāda prezidents Volodimirs Zeļenskis. Šomēnes Vācijā notikušajā Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas sanāksmē Zelenskis sacīja ASV un citiem sabiedrotajiem, ka solītās pretgaisa aizsardzības sistēmu piegādes rit pārāk lēni, un brīdināja par “būtisku” vitāli svarīgās palīdzības trūkumu.
Aprīlī Kongress piešķīra Baidena administrācijai papildu 13,4 miljardus dolāru, lai tie tiktu īpaši izmantoti, lai nosūtītu Ukrainai ieročus un aprīkojumu, kas iegūts no ASV krājumiem. Taču Aizsardzības ministrija to visu nav varējusi izmantot, jo trūkst atbilstošas piegādes, no kurām tā būtu gatava šķirties, neriskējot ar pašu ASV gatavību, CNN sacīja amatpersonas.
Pentagons aprīlī paziņoja, ka nosūtīs ieročus un aprīkojumu līdz pat 1 miljardam dolāru tieši no ASV krājumiem uz Kijivu pēc tam, kad Kongress beidzot pieņēma papildu finansējuma paketi Ukrainai.
Tomēr kopš tā laika katras militārās palīdzības paketes vērtība Ukrainai ir bijusi ievērojami mazāka, neviena no tām nepārsniedz 400 miljonus ASV dolāru un lielākā daļa ir no 125 līdz 250 miljoniem ASV dolāru. 2022. un 2023. gadā Pentagons regulāri paziņoja par paketēm no 600 līdz 800 miljoniem USD, un lielākā vērtība bija USD 2,85 miljardi 2023. gada janvārī.
Cita ASV amatpersona norādīja, ka administrācija nespēja iegūt krājumus no Aizsardzības ministrijas krājumiem gada pirmajos četros mēnešos, jo Kongress kavējās ar papildu finansējuma apstiprināšanu. Amatpersona arī sacīja, ka ASV cenšas nesūtīt Ukrainai pārāk daudz uzreiz.
“Ir ierobežojumi, cik ātri mēs varam izņemt aprīkojumu, neietekmējot militāro gatavību, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc pakas tiek sadalītas,” sacīja amatpersona. Ir arī ierobežojumi, piebilda amatpersona, cik ātri Ukraina var absorbēt aprīkojumu un efektīvi izplatīt to.
ASV joprojām cenšas paziņot par jaunu palīdzības paketi aptuveni ik pēc divām nedēļām, piebilda amatpersona, ko Ukraina “atbalsta, jo uzskata, ka jaunu paku saņemšana ik pēc divām nedēļām ir morāls stimuls”.
Aizsardzības ministrs Loids Ostins ir solījis turpināt sniegt militāru atbalstu Ukrainai un šomēnes sanāksmē Vācijā paziņojis par jaunu palīdzības paketi 250 miljonu dolāru apmērā. Ostins sanāksmē atzina, ka ASV strādā, lai palielinātu ražošanu un “paātrinātu piegādes” Ukrainai.
“Laiks ir būtisks, it īpaši, ja ziema ir ceļā,” sacīja Ostins. “Un mums visiem ir jāpalielina savs atbalsts – un ātri”